Min. Gliński do młodych w Sejmie: Jesteście emanacją demokracji

Jesteście emanacją demokracji, najbardziej aktywną grupą w swoim pokoleniu – powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński do przedstawicieli rad młodzieżowych przybyłych dziś do Sejmu.

W Sejmie odbywa się dziś konferencja pt. „Młodzi 2.0 – Młodzieżowe Rady na stulecie Niepodległości”. Uczestniczą w niej młodzi ludzie z całej Polski, którzy opowiadają o inicjatywach społecznych, jakie podejmują w swoich regionach [czytaj więcej].

Wicepremier Gliński, zwracając się do nich, podkreślał, że ważne jest, by być nie tylko aktywnym, ale też od najmłodszych lat profesjonalnym w tym, co się robi. Przed rozpoczęciem konferencji polityk wskazywał z kolei, że zaangażowanie młodzieży w sprawy publiczne uczy ją dojrzałości obywatelskiej.

Współczesna młodzież musi być bardzo mądra i odporna na różnego typu zagrożenia. Jedną z dróg dojrzałości jest dojrzałość obywatelska, czyli zaangażowanie w sprawy publiczne i uczenie się pewnych umiejętności, które są bardzo ważne w zaangażowaniu publicznym. Dzisiaj się spotykamy z taką młodzieżą, która funkcjonuje w radach obywatelskich, w radach przy samorządach oraz w samorządach, a więc uczy się dojrzałości obywatelskiej. To jest bardzo ciekawe. Sam jestem ciekawy, jak to spotkanie będzie wyglądało – powiedział prof. Gliński.

W trakcie wydarzenia po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda „Młodzieżowa Rada 2018”. Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska wyróżni rady, które najaktywniej angażują się w życie lokalnej społeczności.

Konferencję organizuje m.in. Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego.

Młodzieżowe rady to organy doradcze jednostek samorządu terytorialnego reprezentujące lokalną młodzież. Ich zadania to: szerzenie idei samorządowej, konsultacje stanowionego prawa i aktywizacja społeczności lokalnej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl