fot. PAP

Sejm: kolejny krok do ściągalności podatku VAT

Rząd walczy z wyłudzeniami podatku VAT. Kolejnym krokiem do ukrócenia tej praktyki jest powołanie spółki odpowiedzialnej za stworzenie programu informatycznego do uszczelnienia systemu podatkowego. Ustawę w tej sprawie przyjął dziś Sejm.

Podstawowym celem podmiotu ma być zlikwidowanie luki w VAT – różnicy między oczekiwanymi, a realnymi wpływami do budżetu z tego podatku.

Powołana w ramach Skarbu Państwa spółka ma umożliwić utworzenie centralnego rejestru faktur. Gdy rejestr już powstanie i zacznie działać, spółka zostanie zlikwidowana.

Podczas debaty nad ustawą w Sejmie, poseł Andrzej Jaworski podkreślał, że wdrożenie tego typu rozwiązań jest dziś konieczne.

Komisja finansów publicznych na ostatnim posiedzeniu zajmowała się raportem Najwyższej Izby Kontroli na temat niedobrego funkcjonowania finansów za rządów PO w ostatnich latach. Strata w podatku VAT za rok 2015 to jest ponad 80 mld zł. Nie bójmy się rozwiązań, które doprowadzą do tego, że pieniądze będą w końcu trafiać do budżetu Skarbu Państwa. Nie mówmy o tym, że kilkadziesiąt tysięcy złotych to jest kwota, na którą Polski nie stać w momencie, kiedy tracimy dziesiątki miliardów złotych – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Teraz ustawą zajmie się Senat.        Komisja Europejska szacuje, że luka w dochodach z VAT w polskim budżecie wynosi ok. 40 mld zł. To więcej niż jedna czwarta wszystkich przychodów z tego tytułu.

RIRM

drukuj