KRRiT przed Trybunał Stanu?

Sejm zajmie się dziś sprawą wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT. Ma to związek z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie w pierwszym postępowaniu konkursowym.

Wnioskiem PiS zajmowała się dotąd sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która na koniec prac większością głosów PO, PSL i SLD opowiedziała się za umorzeniem postępowania.

Wniosek zakłada pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz trzech innych członków KRRiT: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przedstawiciel wnioskodawców przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej wskazuje, że KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów.

Przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej wskazywałem przecież, że złamane zostały, podstawowe zasady określone w Konstytucji RP. Złamane zostało prawo, określone w ustawie o Radiofonii i Telewizji, ale co też szalenie istotne, bo ma swój szczególny wymiar, złamane zostały złagodzenia, rozporządzenia wydawane przez KRRiT. Trudno wobec tego odnieść się w taki czy inny sposób, że nie są to istotne naruszenia prawa, skoro godzą one w podstawowe wartości, a przede wszystkim w pluralizm medialny, w równe traktowanie stron itd. – tłumaczy poseł.

Niestety, wbrew takim oczywistym dowodom Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej uznała, że nie ma podstaw do tego, by członkowie KRRiT stanęli przed Trybunałem Stanu – dodał poseł Stanisław Piotrowicz. Poseł wyraził również obawę, że wniosek mniejszości w tej sprawie nie będzie miał możliwości przebicia.

Z tego też względu, że najpierw będzie głosowany wniosek o uznanie, że brak jest podstaw do kierowania oskarżenia przed Trybunał Stanu, tak więc należy spodziewać się, że większość parlamentarna, na pewno PO, PSL jak i pozostali koalicjanci tego rządu, będą zapewne popierać to stanowisko. PiS będzie konsekwentne i będzie głosowało przeciwko umorzeniu postępowania, bowiem w tzw. wniosku mniejszości będziemy prezentować argumenty przemawiające za pociągnięciem do odpowiedzialności konstytucyjnej przedstawicieli KRRiT – zapowiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl