fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

79 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski. Wśród zatrzymanych są obywatele m.in. Kuby, Gabonu, Mali i Gwinei

79 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała we wtorek rano Straż Graniczna. Większość zatrzymanych próbowała przedostać się przez rzeki i rozlewiska rzek. Jak podała SG, wśród zatrzymanych cudzoziemców byli obywatele m.in. Kuby, Gabonu, Mali i Gwinei.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1556899682412122113

Największa, 42-osobowa, grupa próbowała przejść na polską stronę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa. To odcinek ochraniany przez SG w Białowieży.

Natomiast funkcjonariusze z placówki SG w Bohukałach (Lubelskie) zatrzymało siedmiu Irańczyków, którzy przepłynęli przez rzekę Bug.

Z danych SG wynika, że w sierpniu prób przedostania się przez polsko-białoruską granicę do Polski odnotowano blisko 300.

Kończą się odbiory techniczne ostatnich elementów stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią; przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na już ukończonych i odebranych odcinkach, prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl