fot. PAP/Tomasz Gzell

P. Gliński: Kopalnie rud ołowiu to 15 polski obiekt wpisany na prestiżową listę zabytków

To 15 polski obiekt wpisany na prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie – mówił minister kultury Piotr Gliński podczas wręczenia oryginału certyfikatu wpisu kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To bardzo miła uroczystość. Cieszę się, że możemy ją obchodzić na Zamku Królewskim, w miejscu, gdzie takie godne momenty powinny być w odpowiedni sposób obchodzone” – powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że idea budowy międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kultury na świecie od początku ściśle związana była z zaangażowaniem polskich konserwatorów i archeologów.

Doświadczenia te są tym bardziej istotne, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy także 100-lecie powstania służb konserwatorskich w Polsce (…). Dzisiejsza uroczystość odbywa się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, którego celem jest przybliżenie każdemu z nas idei ochrony dziedzictwa kultury” – podkreślił minister kultury.

Jak zaznaczył, kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach to 15 polski obiekt wpisany na „prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie”.

Wpisany w wyjątkowych okolicznościach na 21 sesji w Krakowie, której po raz pierwszy w historii organizatorem i gospodarzem była Polska” – zaakcentował prof. Piotr Gliński.

Ten obiekt, decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa, został uznany za przykład arcydzieła inżynierii hydraulicznej z okresu od XVI do XIX w. System sztolni w Tarnowskich Górach to ponad 200 km korytarzy, w których znajdują się największe i najbardziej znaczące historycznie kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku w Polsce. Stanowią one świadectwo 500-letnich tradycji górniczych” – dodał minister kultury.

 

PAP/RIRM

drukuj