fot. PAP/EPA

Media: D. Tusk utrudnia polskim władzom zażegnanie sporu z KE

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk szkodzi porozumieniu z Komisją Europejską. Były premier rozpowiada w Brukseli, że obecne władze Polski chcą aresztować jego oraz syna – podają media.  Według unijnych informatorów dziennikarzy, działania Tuska mają utrudniać władzom w Warszawie zażegnanie sporu z KE.

Donald Tusk ma przestrzegać unijnych polityków, że „Prawo i Sprawiedliwość go aresztuje i jego syna także”, a „sprawa Stanisława Gawłowskiego mogła pobudzić wyobraźnię” – ocenił jeden z informatorów.

Chodzi o przesłuchanie Donalda Tuska w procesie Tomasza Arabskiego, sądzonego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Do ostatnich działań totalnej opozycji i prób wzniecania konfliktu odniósł się senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

– Widać wyraźnie, że to porozumienie oraz pokazanie przez rząd Mateusza Morawieckiego, że ma zdolność do konstruktywnego dialogu z Brukselą, a także potrafi prowadzić skuteczne rozmowy – ponieważ ten dialog się pogłębia i wszystko jest na dobrej drodze, żeby umorzyć postępowanie z tytułu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – to się bardzo nie podoba totalnej opozycji, a zwłaszcza jej „głowie”, którą de facto jest pan przewodniczący Donald Tusk, ponieważ rola totalnej opozycji zostanie wyzerowana, a totalna opozycja chciałaby tutaj odgrywać kluczową sprawę w relacjach między Warszawą a Brukselą. Z tego punktu widzenia jest zaniepokojenie i irytacja – uważa senator Jan Maria Jackowski.

Termin przesłuchania Donalda Tuska w procesie Tomasza Arabskiego – czyli 23 kwietnia – zbiega się z finalizowaniem rozmów w sprawie porozumienia polskiego rządu z Komisją Europejską. Chociaż przesłuchanie zaplanowano dużo wcześniej, Donald Tusk może z siebie robić ofiarę upolitycznionego sądownictwa – oceniają komentatorzy sceny politycznej.

RIRM

drukuj