J. Szyszko

fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Niech KE zwróci uwagę na zakłócenie integralności w Puszczy Białowieskiej

Skoro dla Unii Europejskiej ważna jest integralność obszarów, to niech Komisja Europejska zwróci uwagę na to, że ta integralność została zakłócona i proces zanikania siedlisk i gatunków w Puszczy Białowieskiej narasta. (…) Mieszkańcy powiatu hajnowskiego są tym bardzo mocno zaniepokojeni – powiedział w rozmowie z Telewizją Trwam prof. Jan Szyszko, b. minister środowiska.

W Puszczy Białowieskiej wciąż zanikają ważne dla Unii Europejskiej siedliska i gatunki. Jak stwierdził w tym kontekście prof. Jan Szyszko, „sytuacja jest rzeczywiście tragiczna”.

– Proces dezintegracji obszaru Natura 2000 Puszczy Białowieskiej następuje nadal. Od zeszłego roku zamarło co najmniej kilkaset tys. drzew świerkowych, sosnowych, jak również liściastych. Giną nadal siedliska, jak również gatunki ważne dla UE. A to dzięki strukturze siedlisk i gatunków obszar ten został włączony do obszaru Natura 2000. Ich zanik to dezintegracja tego obszaru – zaznaczył.

W związku z tym mieszkańcy powiatu hajnowskiego domagają się reakcji prokuratury, zaznaczając, że brak działań naprawczych jest złamaniem unijnego prawa. Były minister środowiska powiedział, że osoby z tych okolic „są bardzo mocno tym zaniepokojone”.

– Obserwują i stwierdzają, że łamane jest prawo UE, a równocześnie nie mają czym palić (przez zakaz sprzedaży drewna – red.). Nie ma miejsc pracy, giną siedliska i gatunki, sytuacja jest rzeczywiście tragiczna. (…) Unia jest bardzo mocno zainteresowana tym, co określamy jako integralność obszaru. Stwierdzono, że Polska, rozpoczynając proces naprawczy w roku 2017, nie przewidziała, że będzie straszyła – mówię w skrócie – owady i ptaki, a w związku z tym może naruszyć integralność obszaru z roku 2007. W 2017 to stwierdzono, ale zapomniano, że już w 2016 r. zginęło ponad 3 tysiące ha siedlisk ważnych dla Europy. W ślad za tym zaniknęły gatunki, a więc integralność została zakłócona znacznie wcześniej i mieszkańcy to podnoszą. Skoro dla Unii ważna jest integralność obszarów, to niech Komisja Europejska zwróci uwagę na to, że ta integralność została zakłócona i ten proces narasta – podkreślił rozmówca TV Trwam.

Polsce zarzucano, że dla zysku chce zniszczyć las pierwotny, jakim jest Puszcza Białowieska. Prof. Jan Szyszko wskazał jednak, że „to nie są lasy pierwotne, a lasy o udokumentowanej historii użytkowania”.

– To jest przyrodnicza perła w skali światowej. Ją zniszczono, zmieniając sposób użytkowania. Przestano użytkować to, co ludzie tu zasadzili w przeszłości. System na to zareagował – stare drzewostany zaczęły zamierać. (…) To, co powinno być chlubą dla Polski, zostało zniszczone – zaznaczył były minister środowiska.

Więcej można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl