fot. TVP Info

Szef MSZ: Przedstawimy nasze stanowisko i zobaczymy, jaka będzie reakcja KE

Chcielibyśmy zrealizować naszą reformę wymiaru sprawiedliwości i dostarczyć wiedzę Komisji Europejskiej, jak my to widzimy; przedstawimy dokładnie nasze stanowisko w postaci „białej księgi” i zobaczymy, jaka będzie reakcja – mówił w piątek w TVP Info szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych odniósł się do piątkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego po nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Premier poinformował, że umówił się z przewodniczącym KE Junckerem na dłuższe spotkanie 8 marca; do tego czasu będzie gotowa „biała księga”, gdzie pokażemy analizę naszego podejścia do uwag i rekomendacji KE.

Minister zapytany został, czy dialog między Polską a KE jest na finiszu i czy jest możliwe porozumienie.

„Chodzi tutaj zapewne o artykuł 7., jeszcze wczorajsze spotkanie z Fransem Timmermansem. Premier prowadzi rozmowy” – zaznaczył.

Jacek Czaputowicz zapowiedział, że rząd polski przedstawi „białą księgę, nasze stanowisko”.

„Polska jest tutaj otwarta. Chcielibyśmy zrealizować nasze reformy i chcielibyśmy tutaj wiedzę dostarczyć Komisji, państwom członkowskim jak my to widzimy” – mówił minister.

Zdaniem szefa MSZ standardy Unii są w Polsce przestrzegane, a system sądownictwa jest reformowany w dobrym kierunku. Pytany, czy kompromis między Komisją a stroną polską jest możliwy już w marcu, minister odparł: „nie wiem, czy to jest możliwe prawnie”.

„Przedstawimy dokładne nasze stanowisko w postaci >>białej księgi<<, jak my widzimy te problemy, i będziemy chcieli wykazać, że zastrzeżenia Komisji są nieuzasadnione. Zobaczymy, jaka będzie reakcja dopiero na to nasze stanowisko” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Minister zaznaczył, że ustawy reformujące sądownictwo już funkcjonują.

„Są pewne ograniczone możliwości zmiany tego prawa i pewnego mandatu do zadeklarowania się zmian ustaw przez rząd. Parlament tutaj jest jakby właściwą instytucją” – wskazał szef MSZ.

Jak dodał, być może w jakiejś przyszłości późniejszej pewne zmiany, modyfikacje systemu w niektórych miejscach byłyby możliwe.

„Ale nie jest to możliwe, że premier zobowiąże się, że tutaj zastosuje określone zalecenia” – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Premier Morawiecki powiedział w piątek, że po spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem wydaje się mu, iż ten coraz lepiej rozumie, dlaczego chcemy reformować wymiar sprawiedliwości. Szef rządu podkreślał, że temperatura sporu między polskim rządem a Komisją Europejską opadła.

Odnosząc się do zaplanowanej na przyszły tydzień dyskusji w Radzie UE w ramach uruchomionego przez KE art. 7, wyraził nadzieję, że temperatura tego spotkanie nie będzie wysoka.

PAP/RIRM

drukuj