PAP/EPA

KE zatwierdziła dodatkowe 90,5 mln euro na rozwiązanie problemu migracji

Komisja Europejska zdecydowała w piątek o przeznaczeniu dodatkowych 90,5 miliona euro na wzmocnienie zarządzania granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej i ochronę migrantów w Afryce Północnej.

Decyzja została podjęta w związku z ustaleniami ubiegłotygodniowego szczytu unijnego w Brukseli, na którym przywódcy zobowiązali się do zwiększenia wsparcia finansowego, aby rozwiązać problem migracji w regionie Morza Śródziemnego. Środki w ramach unijnego funduszu powierniczego dla Afryki mają zwiększyć pomoc UE dla uchodźców i szczególnie zagrożonych migrantów.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w piątek, że środki zostaną przeznaczone na ratowanie i ochronę życia uchodźców i migrantów oraz walkę z przemytnikami.

„To nasze zintegrowane podejście łączące działania na morzu oraz współpracę z krajami partnerskimi wzdłuż szlaków migracyjnych, w tym w Libii oraz w Sahelu” – wskazała.

Jej zdaniem przyniosło to już rezultaty i przyniesie więcej, jeśli państwa członkowskie będą konsekwentne w zobowiązaniach, które podejmują od czasu ustanowienia Funduszu Powierniczego na szczycie na Malcie w 2015 r.

Pomoc w wysokości 90,5 miliona euro sfinansuje trzy programy, które uzupełnią bieżące działania UE w regionie.

Poprzez program zarządzania granicami dla regionu Maghrebu o wartości 55 mln euro UE będzie wspierać wysiłki instytucji w Maroku i Tunezji w ratowaniu ludzi na morzu, poprawę zarządzania granicami morskimi i walkę z przemytnikami działającymi w regionie.

UE wzmocni też swoje wsparcie dla ochrony uchodźców i migrantów w Libii w punktach sprowadzania ich na ląd oraz w ośrodkach na odległych, pustynnych obszarach. Program o wartości 29 mln euro zostanie zrealizowany wspólnie z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Za dodatkowe 6,5 mln euro UE zwiększy pomoc dla migrantów będących w trudnej sytuacji, wspierając marokańską krajową strategię dotyczącą migracji.

Fundusz Powierniczy UE dla Afryki został utworzony w 2015 r. Dotychczas zatwierdzono 164 programy w trzech regionach (Afryka Północna, Sahel/jezioro Czad i Półwysep Somalijski) na łączną kwotę około 3,06 mld euro.

PAP/RIRM

drukuj