fot. pixabay.com

Lufthansa oskarża Komisję Europejską o szkodzenie klimatowi

Linie lotnicze Lufthansa stwierdziły, że Komisja Europejska szkodzi klimatowi swoimi regulacjami. Według niemieckiego przewoźnika, aby zachować prawa do startów i lądowań, musi wykonać do końca marca nawet 18 tysięcy lotów bez pasażerów.

Lufthansa oskarżyła Komisję Europejską o zmuszanie linii lotniczych do szkodliwych dla środowiska tzw. widmowych lotów poprzez regulacje dotyczące przydziału czasu na start i lądowanie.

Według rzecznika linii, aby utrzymać ważne prawa do startu i lądowania, codziennie odbywa się 100 niepotrzebnych i prawie wcale nieobsadzonych lotów Lufthansy.

Tłem sporu są zmienione z powodu pandemii COVID-19 zasady dotyczące slotów, czyli dostępu do szczególnie obleganych lotnisk w określonych godzinach.

KE odparła zarzuty Lufthansy. Rzecznik Komisji Europejskiej przekonywał, że to komercyjna decyzja każdej linii lotniczej, czy obsługiwać lot czy nie.

Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, podkreślił, że mamy do czynienia z biurokratycznym absurdem.

– To kolejny z absurdów, który fundują nam europejscy urzędnicy. Szczególnie widać to w czasie pandemii, kiedy drastycznie spadło wypełnienie samolotów i linie lotnicze, żeby utrzymać sloty, muszą utrzymywać połączenia, nawet gdy loty są praktycznie puste. Ponadto europejscy urzędnicy chcą nakładać coraz wyższe podatki na linie lotnicze i pasażerów. Regulacje dotyczą wszystkich przewoźników lotniczych, a więc także PLL LOT. To jeden z problemów wyższych kosztów i utrzymywania rentowności, ratowania spółki w czasie pandemii – powiedział wiceminister Maciej Małecki.

Unijny pakiet Fit for 55 zakłada, że paliwo lotnicze zostanie opodatkowane tak samo jak w innych środkach transportu. Komisja Europejska zaproponowała również stopniowe odejście do 2026 r. od bezpłatnych zezwoleń na emisję CO2 dla linii organizujących loty po Europie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl