KE rozpoczęła prace nad rozszerzeniem unijnych sankcji wobec Rosji

Komisja Europejska pracuje już nad propozycjami nowych sankcji przeciwko Rosji, zgodnie z tym, co w sobotę zlecili jej przywódcy krajów UE – poinformowała w poniedziałek rzecznika KE Pia Ahrenkilde Hansen. Według źródeł mają się skupiać na sektorze finansowym.

„Już rozpoczęliśmy prace nad tymi propozycjami” – oświadczyła na briefingu prasowym rzeczniczka KE, nie podając jednak żadnych szczegółów dotyczących przyszłych restrykcji wobec Rosji.

Zaznaczyła, że KE opowiada się za politycznym rozwiązaniem sytuacji na Ukrainie, dlatego środki, które są przygotowywane, mają służyć deeskalacji konfliktu. Podkreśliła, że KE za każdym razem pracuje bardzo szybko nad propozycjami nowych sankcji. Tym razem, zgodnie z tym, co ustalono na sobotnim szczycie UE, ma je opracować w ciągu tygodnia. „Komisja przedstawi swoje propozycje w tym czasie” – zapewniła Ahrenkilde Hansen.

W poniedziałek w Brukseli w trybie nadzwyczajnym spotkali się ambasadorowie państw UE. Ich celem – według źródeł dyplomatycznych – było zinterpretowanie zapisów w sprawie sankcji wynikających z weekendowego szczytu UE. Dopiero później mogą się spotkać grupy robocze, których zadaniem będzie już praca nad konkretnymi propozycjami restrykcji wobec Moskwy. Kolejne, już regularne spotkanie ambasadorów zaplanowano na środę.

Reuters powołując się na swoje źródła podał, że w nowym pakiecie sankcji może być zakaz kupna przez mieszkańców i spółki z UE rosyjskich obligacji rządowych.

Rozmówca zwrócił z kolei uwagę na możliwość rozszerzenia listy podmiotów objętych sankcjami z sektora finansowego. Według niego byłby one stosunkowo łatwe do przeprowadzenia na forum unijnym. W przyjętym pod koniec lipca poprzednim pakiecie sankcji znalazły się zapisy ograniczające dostęp do rynków finansowych w UE pięciu dużym rosyjskim bankom (będącym współwłasnością państwa).

Nowe restrykcje zdaniem źródła mogą też dotyczyć dziedziny wojskowości. W lipcu UE wprowadziła embargo na broń, zakaz eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego i zakaz eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego. Według rozmówcy nie jest planowane objęcie nowymi sankcjami sektora energetycznego.

UE wezwała na sobotnim szczycie Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk i sprzętu bojowego z terytorium Ukrainy. Z dokumentu końcowego szczytu wynika m.in., że UE po raz kolejny rozszerzy listę osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie separatystów w ukraińskim Donbasie.

Od 1 sierpnia UE wprowadziła sankcje sektorowe wobec Rosji w formie embarga na broń, ograniczeń w przepływie kapitału, zakazu eksportu niektórych technologii wykorzystywanych w eksploatacji ropy oraz zakazu sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania.

PAP/ RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl