Europa za kilka lat będzie federacją

Już za kilka lat Europa stanie się federacją – poinformował przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Telegraph”.

Więcej szczegółów nt. przyszłej federacji ma zostać ujawnionych w maju 2014 r. przed wyborami do PE – zaznaczył szef KE.

„Taki plan nigdy nie powinien zostać zrealizowany” – akcentuje poseł Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych.

– Do zrealizowania takiego planu potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich, bo jest to fundamentalna zmiana traktatów UE. Mam nadzieję, że do tego czasu zmieni się polski rząd, który będzie zupełnie podchodził do tego inaczej niż rząd Donalda Tuska. Taki plan nie powinien zostać zrealizowany – powiedziała Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych.

Była szefowa resortu sprawiedliwości zwraca jednocześnie uwagę, że Jose Manuel Barroso może w ten sposób prowadzić negocjacje pozycyjne.

– Przewodniczący KE zarysowuje najdalej idący postulat po to, żeby zrealizować postulat pośredni, który też nas nie interesuje. Takich postulatów jest cały szereg. Wymienię chociażby pogłębiającą się integrację w strefie euro, przyspieszone wchodzenie takich państw jak Polska do strefy euro. Przypomnę, że jestem temu przeciwna – dodała Anna Fotyga.

Były wiceminister spraw zagranicznych, poseł Witold Waszczykowski mówi, że taka zapowiedź Jose Manuela Barroso jest przedwczesna. Z wizją federalnego tworu wiąże się realny problem – jak w takiej sytuacji zapewnić system demokracji i zasadę solidarności, która powinna łączyć UE – pytał.

– Czy wybieralibyśmy według jakiejś platformy politycznej, jednoczylibyśmy się poprzez Europę jako socjaliści, konserwatyści, chrześcijańska demokracja czy narodowościowo; to wszystko należy przedyskutować i wydaje się, że jest to przedwczesna deklaracja. W takim rozwiązaniu można by doszukiwać się na dzisiaj wielu elementów niedemokratycznych, które powodowałyby, że takie końcowe państwo, struktura federalna byłaby zarządzona przez grupę mocarstw. To one miałyby największy wpływ na stworzenie struktury decydującej czy struktury zarządzającej Europą. Jest to dla wielu państw europejskich rozwiązanie niekorzystne, niedemokratyczne – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Wypowiedź  posła Witolda Waszczykowskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl