Premier Morawiecki: Dialog z KE zależy od tego, jak Komisja podejdzie do „białej księgi”

Przyszłość dialogu z Komisją Europejską zależy od tego, jak Komisja podejdzie do przygotowanej przez rząd „białej księgi” ws. zmian w sądownictwie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

W Brukseli szef polskiego rządu uczestniczył wczoraj w nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Na konferencji prasowej po spotkaniu był pytany m.in. o przyszłość relacji Polski z KE.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 8 marca w Brukseli spotka się z szefem unijnego organu Jean-Claude’em Junckerem Dodał, że wcześniej powinna być opublikowana „biała księga”, w której pokazana zostanie rzetelna analiza podejścia rządu do wszystkich rekomendacji i uwag KE ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

To, jak dalej będzie przebiegał nasz dyskurs z Komisją Europejską, w dużym stopniu będzie też zależało od spojrzenia KE na naszą „białą księgę”, ponieważ tam jest analiza porównawcza wielu systemów, znajdą się tam również bardzo szczegółowe, dobrze udokumentowane odpowiedzi na wszystkie uwagi i rekomendacje. Na pewno dialog jest konstruktywny, ale jak się dalej potoczy, dziś jest za wcześnie, żeby prognozować – powiedział szef polskiego rządu.

Rozmowa szefa KE Junckera i premiera Morawieckiego odbędzie się już po rozpoczęciu prac w ramach art. 7 unijnego traktatu przez Radę UE i przyjęciu przez Parlament Europejski kolejnej rezolucji ws. Polski. Unijne organy podejmują te działania w związku z zastrzeżeniami wobec polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości.

W ostatnim czasie mówi się również, że Bruksela chce połączenia kwestii dostępu do funduszy UE z praworządnością. Przeciwstawiają się temu m.in. polskie władze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl