fot. PAP/Rafał Guz

D. Obajtek: PKN Orlen przedstawił KE warunki zaradcze dot. przejęcia Lotosu

PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej warunki zaradcze dotyczące przejęcia Lotosu – poinformował we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Złożyliśmy Komisji Europejskiej propozycje warunków zaradczych, które oceniamy (…) jako dobre i nadal prowadzimy w tym zakresie dialog” – powiedział Daniel Obajtek.

Prezes płockiego koncernu zaznaczył, że chodzi o warunki, które „pozwalają (…) nam przeprowadzić tę transakcję, a Skarbowi Państwa pozwalają zgodzić się na tę transakcję”. Jak mówił, na obecnym etapie nie może przedstawić szczegółów.

Prezes, pytany o zastosowaną w negocjacjach z KE procedurę „zatrzymania zegara” (ang. „stop the clock”) powiedział, że uzyskanie dodatkowych informacji, o które poprosiła Komisja, wymaga dostosowania systemu informatycznego spółki.

W związku z tym prosiliśmy o zastosowanie procedury >>stop the clock<< z racji tego, żeby nam ten czas nie biegł” – wskazał Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu powiedział, że procedury takie są stosowane w przypadku fuzji, na wniosek Komisji lub na wniosek zainteresowanego. Daniel Obajtek podkreślił, że mimo procedury „zatrzymania zegara” trwają rozmowy z Brukselą dot. przejęcia Lotosu.

Pod koniec września Orlen informował w komunikacie, że spółka i Komisja Europejska zdecydowały się na zastosowanie procedury „zatrzymania zegara” w negocjacjach dotyczących zgody na przejęcie przez płocki koncern Grupy Lotos. Zastosowanie procedury „stop the clock” oznacza, że KE dała spółce więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych informacji w procesie przejęcia kapitałowego Lotosu. W opinii koncernu zastosowanie procedury to korzystne rozwiązanie dla obu stron procesu negocjacji. Dzięki procedurze „zatrzymania zegara” PKN Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji, a Komisja będzie miała więcej czasu na przeanalizowanie przedstawionej dokumentacji przed podjęciem finalnej decyzji – zaznaczył płocki koncern.

Komisja Europejska ma teoretycznie czas do 22 stycznia 2020 roku na wydanie decyzji w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem. Termin ten zostanie jednak wydłużony o czas stosowania procedury „stop the clock”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl