fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd przyjął informację nt. działań w związku ze Światowym Forum Miejskim w 2022 w Katowicach

Rząd przyjął do wiadomości informację na temat podejmowanych i planowanych działań w związku z wyborem Katowic jako miasta – gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. – poinformował we wtorek CIR.

Centrum Informacyjne Rządu przypomniało, że w listopadzie 2018 r. rząd zadecydował, że miastem, którego kandydatura zostanie zgłoszona na gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. będą Katowice. Wniosek aplikacyjny przygotowany przez resort inwestycji i rozwoju wraz z Urzędem Miasta Katowice we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów został przekazany 14 stycznia 2019 roku do Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN Habitat).

CIR dodało, że od stycznia do kwietnia prowadzone były działania promocyjne na rzecz kandydatury Katowic. 20 maja dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich Maimunah Mohd Sharif poinformowała o wyborze Katowic, jako gospodarza Forum.

Z początkiem czerwca rząd ustanowił pełnomocnika ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. – funkcję tę, od 23 lipca, pełni sekretarz stanu w MIiR. 13 września powołano w resorcie zespół koordynacyjny.

„Obecnie strona polska oczekuje na formalne przekazanie projektu porozumienia przez UN Habitat, aby móc rozpocząć jego procedowanie, zgodnie z przepisami ustawy o umowach międzynarodowych” – poinformowano w komunikacie.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum – WUF) to organizowana co dwa lata jedna z największych konferencji pod egidą ONZ. Gromadzi z reguły ponad 20 tys. osób. Jej poprzednia edycja odbyła się w 2018 r. w Kuala Lumpur w Malezji, kolejna będzie w 2020 r. w Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Pierwszą okazją do zaprezentowania Katowic jako organizatora WUF ma być II Kongres Polityki Miejskiej, który odbędzie się w połowie listopada br. w Kielcach. W ramach tego wydarzenia zaplanowano trzy panele związane z WUF i ONZ.

Planowana jest promocja Katowic i MIiR podczas X World Urban Forum, które odbędzie się w Abu Dhabi od 7 do 13 lutego 2020 r.

Światowe Forum Miejskie to konferencja organizowana przez agendę ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT, dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości: przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych oraz organizacji i instytucji finansowych. W staraniach o organizację XI edycji WUF Katowice pokonały takie miasta jak Dortmund czy Mexico City.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl