fot. PAP/Marcin Obara

B. Szydło na klubie PiS: będzie wymiana kilku wojewodów

Premier Beata Szydło zapowiedziała wymianę kilku wojewodów, mówiła także o dotychczasowych dokonaniach swojego rządu – tak wystąpienie premier relacjonowali posłowie PiS, którzy uczestniczyli w sobotnim posiedzeniu klubu w Jachrance.

Obok premier, na wyjazdowym, zamkniętym posiedzeniu klubu PiS przemawiali wicepremierzy: Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Rzeczniczka prasowa klubu PiS Beata Mazurek, relacjonując na Twitterze wystąpienie Szydło, napisała m.in., że premier zapowiedziała zmiany w spółkach skarbu państwa „nie tylko kadrowe, ale i w zarządzaniu”.

„Przed nami dwie poważne reformy: edukacji i służby zdrowia; zgodnie z planem rząd przyjmie też program Mieszkanie plus” – relacjonowała rzeczniczka słowa premier.

Jak dodała, Beata Szydło „syntetycznie i rzeczowo” omówiła dotychczasowe działania rządu.

Posłowie PiS, z którymi rozmawiała PAP, zwracali uwagę, że premier podkreśliła w wystąpieniu, że rządowi już się udało spełnić wiele obietnic, i że należy się chwalić nie tylko programem „Rodzina 500 plus”, ale także innymi projektami. Wymieniła m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Beata Szydło, dowiedziała się PAP, nie nawiązywała do zmian personalnych w rządzie, powiedziała jedynie, że z błędów będą wyciągane wnioski. Mówiła też o planach reformy emerytalnej, przypominając, że obniżenie wieku emerytalnego to jedna z najważniejszych obietnic PiS i musi być ona zrealizowana.

Premier przekazała też posłom informację, że rozmawiała na temat pracy wojewodów z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem. Podkreśliła, że praca nie wszystkich wojewodów jest dobrze oceniana, dlatego też przynajmniej dwóch wojewodów straci w najbliższym czasie swoje stanowiska.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił m.in., że nie należy się koncentrować na statystykach, lecz na wsparciu małych i średnich firm. Przedstawił też proponowane przez ministerstwo rozwiązania.

Szefowa MEN Anna Zalewska – jak relacjonowali posłowie – mówiła o przygotowaniach do reformy systemu edukacji; zapewniła, że reforma jest dobrze przygotowana.

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS w Jachrance trwało od piątkowego popołudnia. W piątek wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas tego spotkania, że musi być odczuwalna poprawa dla ludzi w gospodarce, służbie zdrowia, oświacie, wymiarze sprawiedliwości i bezpieczeństwie.

„Najwyższy czas kończyć bankietowanie i świętowanie po zwycięstwie. Aby marzyć o kolejnych zwycięstwach, musimy ciężko pracować” – mówił prezes PiS, cytowany na Twitterze w piątek przez wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego.

PAP/RIRM

drukuj