fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zmiany w liczeniu głosów w komisjach wyborczych

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić zmiany w liczeniu głosów w komisjach wyborczych na wzór Wielkiej Brytanii. Chodzi o to, by ten proces był jak najbardziej transparentny. Główna zmiana zakłada, że przewodniczący komisji wyborczej miałby pokazać każdą kartę z głosem całej komisji, by zapisać, na kogo został oddany oraz czy jest ważny.

W ten sposób głosy liczą między innymi Brytyjczycy, ale taki system stosuje też kilka innych krajów.

– Myślimy o rozwiązaniach, które są stosowane w wielu krajach i są zalecane przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w czasie misji obserwacyjnych. Na przykład każda karta wyborcza jest prezentowana wszystkim członkom komisji wyborczej. Nie ma dzielenia się na podgrupki i nie ma dzielenia kart na stosiki. Wszystko jest bardzo jasne, czytelne i możliwe do wglądu – powiedział Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Pozostałe zmiany w tym zakresie mają być „kosmetyczne”. Projekt mamy  poznać w ciągu kilku tygodni.

O potrzebie nowych zasad liczenia głosów mówił w tym miesiącu Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiadał, że zmiany zostaną wprowadzone poprzez ustawę.

Zdaniem prezesa należy wzmocnić kontrolę wyników wyborów. Opowiadał się też za powstaniem grupy, która będzie strzegła głosowania w każdym okręgu wyborczym.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl