fot. PAP/Rafał Guz

PiS będzie rozmawiał ws. ustalenia daty referendum

Wewnątrz PiS zostanie przeprowadzona dyskusja na temat tego czy referendum oraz wybory samorządowe mogą odbyć się jednego dnia – zapowiedziała poseł Beata Mazurek.

Rzecznik PiS-u była pytana o inicjatywę prezydenta Polski Andrzeja Dudy w sprawie referendum konstytucyjnego. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego chce aby plebiscyt odbył się 11 listopada 2018 r. Wtedy to zaplanowano wybory samorządowe.

– Dyskutujemy jeszcze na ten temat. Słyszałam dziś wypowiedź marszałka Karczewskiego, że ten termin jest niefortunny, ale myślę, że to jest temat do rozwiązania. Po pierwsze – między panem prezydentem, a Państwową Komisją Wyborczą. My mówiliśmy, że do tego tematu będziemy pochodzić w oparciu o decyzję, o rozmowy z senatorami, bo ta decyzja ma zapaść w Senacie. A decyzje, czy to poprzemy, czy nie zasugeruje odpowiedni organ partii – tłumaczyła Beata Mazurek.

W najbliższy czwartek ma się odbyć spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum, ministrem Pawłem Muchą. O takie spotkanie zwrócił się szef PKW.

Według komisji przeprowadzenie referendum i wyborów jednego dnia, budzi wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej. Swoje wątpliwości PKW przedstawiła w liście skierowanym do prezydenta.

RIRM

drukuj