fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

PKN Orlen rusza z programem promocyjnym da drobnych akcjonariuszy

PKN Orlen uruchomił w czwartek program dla akcjonariuszy indywidualnych „Orlen w Portfelu”. Posiadacz co najmniej 50 akcji może liczyć na rabaty przy zakupach. Kierownictwo spółki deklaruje, że chce zwiększyć udział drobnych posiadaczy w akcjonariacie.

Jak poinformował w Rzeszowie na Kongresie 590 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, dwa główne cele programu to oszczędności i zyski klientów oraz edukacja na temat rynku kapitałowego.

W pierwszej kolejności do programu mogą przystąpić posiadacze co najmniej 50 akcji Orlenu i rachunku w Domu Maklerskim PKO BP. Jeżeli ktoś w przyszłości kupi akcje, również może przystąpić do programu. Uczestnik otrzymuje specjalną kartę, uprawniającą do zniżki o 10-15 groszy na litrze paliwa oraz 10 proc. zniżki przy zakupach określonych produktów na stacjach PKN Orlen. Spółka zachęca inne domy maklerskie do przystąpienia do programu.

Według Daniela Obajtka, przeciętne oszczędności na samym zakupie paliwa to ponad 500 zł rocznie.

Orlen ma 4 proc. drobnych akcjonariuszy, chcemy zwiększyć ten udział przynajmniej do średniej z całego rynku, czyli 12 proc. – powiedziała wiceprezes spółki Patrycja Klarecka.

Daniel Obajtek podkreślał, że choć Polacy są coraz zamożniejsi, ale nadal 70 proc. oszczędności trzymają w domu albo na lokatach bankowych.

„Chodzi nam o to, żeby Polacy byli bardziej zainteresowani rynkiem kapitałowym” – mówił.

Przypomniał, że w 2018 r. Orlen wypłacił 3 zł na akcję dywidendy, zatem – jego zdaniem – posiadanie akcji „stabilnej polskiej spółki” jest dobrą lokatą.

„Jako polska firma jesteśmy przewidywalni, a poprzez akademię inwestycji uświadamiać plusy i minusy rynku kapitałowego” – podkreślał Daniel Obajtek.

„Chcemy, żeby klient świadomie podejmował decyzje. Wierzymy, że notowany od kilku lat stabilny wzrost Orlenu przełoży się na decyzje inwestorów” – dodała wiceprezes Patrycja Klarecka.

Edukacyjna część programu „Orlen w portfelu” to ruszająca od stycznia 2019 r. Akademia Inwestowania. Będą książki, ulotki, publikacje, kursy i szkolenia – zapowiedziały władze spółki.

PAP/RIRM

drukuj