fot. PAP/Radek Pietruszka

Niemiecka kanclerz poparła pomysł powiązania finansów UE z praworządnością

Angela Merkel opowiedziała się za powiązaniem praworządności z finansami Unii Europejskiej. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że członkostwo we Wspólnocie wiąże się z odpowiedzialnością – taką opinię szefowa rządu Niemiec przedstawiła tuż przed wyjazdem na dzisiejsze posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli.

W ocenie kanclerz Merkel, propozycja Komisji Europejskiej o powiązaniu praworządności z wypłatą unijnych środków jest dla jej rządu priorytetem. Kwestia przestrzegania rządów prawa jest wykorzystywana od kilku lat przeciwko władzom w Warszawie. Zjednoczona Prawica odpiera jednak zarzuty.

Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska wskazała, że to właśnie w Niemczech są łamane standardy związane z praworządnością.

– Z całą pewnością Polska jest krajem praworządnym i jeśli ta kwestia będzie rozpatrywana w sposób uczciwy i rzetelny, to nie mamy powodów do jakichkolwiek obaw. Jeśli popatrzymy na mapę polityczną Europy i zobaczymy, co dzieje się na przykład we Francji czy Niemczech, to rzeczywiście tamte standardy związane z samorządnością mogą być ocenione jako naruszone. Z całą pewnością duża rola jest tutaj premiera Mateusza Morawieckiego, aby przedstawiał w rozmowach z kanclerz Angelą Merkel, jak sytuacja w Polsce wygląda – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Powiązanie unijnych środków z praworządnością to jeden z punktów dzisiejszego szczytu szefów państw i rządów w Brukseli. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl