PAP/EPA

B. Johnson: Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i UE osiągnęli porozumienie w sprawie warunków brexitu

Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie warunków brexitu – poinformował brytyjski premier Boris Johnson. Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier wskazał, że osiągnięte porozumienie daje pewność obywatelom, firmom, także z punktu widzenia rozliczenia finansowego. Umowa zawiera też zapisy ws. okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku, ale może być przedłużony o rok czy dwa.

Wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański ocenił przed wylotem na szczyt UE, że zawarte porozumienie jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym.

Porozumienie, które zostało wstępnie zaakceptowane przez obie strony, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym. Z jednej strony realizuje oczekiwania Wielkiej Brytanii dotyczące zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony gwarantuje integralność wspólnego rynku i nasze interesy handlowe. Co najważniejsze, to porozumienie otwiera drogę do tego, by prawa obywateli były chronione drogą międzynarodową, a nie tylko prawem krajowym, by doszło do rzetelnego rozliczenia finansowego lat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, by w końcu wprowadzić okres przejściowy, jeżeli chodzi o współpracę handlową po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – mówił Konrad Szymański.

Szef KE Jean-Claude Juncker zarekomendował dziś przywódcom unijnym szybkie przejście do rozmów o przyszłym partnerstwie UE z Wielką Brytanią. Unijny negocjator ds. brexitu ma nadzieję, że rozpoczną się one 1 listopada.

RIRM/TV Trwam News

drukuj