fot. PAP/Grzegorz Momot

A. Duda: Europa bezradna wobec problemów demografii

Kryzys strefy euro, imigracja, a także konflikt na Ukrainie to obecnie główne problemy Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak ocenił, spadająca także w Polsce dzietność jest dla Europy „złą wróżbą” na przyszłość.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył też, że UE powinna być unią suwerennych państw narodowych. Dodał, że dla przyszłości UE najważniejsze są trzy kwestie: jedność, bezpieczeństwo i wolność. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jedność „to partnerskie relacje, Europa równych państw i wolnych narodów”. Ocenił, że w ostatnim czasie można mieć wątpliwości co do jedności europejskiej.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę, docierające informacje o tym, że właśnie zostaje zawarta umowa dotycząca budowy Nord Stream 2, zupełnie pomijającego polskie interesy w tym wszystkim, to należy sobie to pytanie o jedność w sposób bardzo poważny zadać. Kolejna kwestia (…) to bezpieczeństwo, które opiera się jak gdyby na dwóch najważniejszych elementach. Z jednej strony to Sojusz Północnoatlantycki – tutaj wzmacnianie spójności, jedności jest niezwykle istotne, bo to jest gwarancja naszego bezpieczeństwa. Drugi element, ten filar podstawowy, to Unia Europejska – której, według mnie, największym zadaniem jest budowanie wspólnoty poprzez zrównoważony rozwój Europy. I wreszcie ostatnia sprawa to wolność. Wolność w znaczeniu także i demokracji – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wskazał też , że problemami z ostatnich lat dotykającymi Europę są: kryzys strefy euro (m.in. w Grecji), „nabrzmiewający” problem imigracji, a także „w ostatnim czasie marginalizowana z naszego punktu widzenia i Europy Środkowo-Wschodniej” wojna na Ukrainie, rosyjska agresja na ten kraj.

RIRM

drukuj