fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Min. P. Gliński: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wpisuje się w politykę muzealną

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wpisuje się w politykę muzealną ostatnich lat; obecnie realizujemy ok. 300 instytucji pamięci, instytucji muzealnych –  mówił wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński. Jak ważna jest suwerenność, tożsamość narodowa widzimy w kontekście tragicznych wydarzeń na Ukrainie – dodał.

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w otwarciu nowej siedziby Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

„Aż dziw, że przez tyle lat państwo polskie nie zbudowało takiej instytucji” – podkreślił szef MKiDN w czasie uroczystości.

„Nadrobiliśmy to. Możemy zameldować wszystkim Polakom, że to zadanie zostało wykonane. Wykonane wspólnie, co też jest bardzo ważne” – oświadczył.

Według Piotra Glińskiego „to muzeum wpisuje się w politykę muzealną ostatnich lat”.

„W tej chwili realizujemy w bardzo wielu miejscach w Polsce, w bardzo wielu konfiguracjach, także jeżeli chodzi o współpracę, ok. 300 instytucji pamięci, instytucji muzealnych. Mówię o poważnych instytucjach muzealnych” – zaznaczył.

Szef resortu kultury przypomniał, że już wiele z nich zostało otwartych. Wymienił Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, a także Muzeum Czartoryskich czy Muzeum Pamięci Sybiru.

„Pierwsze takie muzeum, które zbudowaliśmy wspólnie z samorządem miasta Białystok” – zaznaczył.

Wymienił także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które jest poświęcone ważnemu wycinkowi polskiej historii, a zapomnianemu, czy Panteon Śląski, „poważne muzeum pamięci Górnego Śląska”.

„Tych instytucji muzealnych budujemy bardzo wiele. To wynika z tego, że przez lata pewne obszary w polskiej pamięci, jak muzea poświęcone Kresom budowane nie były. Budujemy także największą inwestycję – Muzeum Historii Polski. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wszyscy się spotkać – cały polski naród, zaprosimy całą Europę, a może i świat – na otwarciu Muzeum Historii Polski” – podkreślił szef MKiDN.

„Dlaczego otwieramy muzeum Bitwy pod Grunwaldem czy budujemy te wszystkie instytucje muzealne? Z tych powodów, o których wspominałem. Pamięć tworzy tożsamość, tożsamość jest niezbywalna dla utrzymywania i rozwijania suwerenności wspólnot politycznych” – powiedział szef resortu kultury.

„Budujemy tę suwerenność właśnie m.in. poprzez instytucjonalizowanie pamięci” – dodał minister. „Jak bardzo ważna jest suwerenność, tożsamość narodowa i patriotyzm widzimy wyraźnie w kontekście tragicznych wydarzeń, które mają miejsce na Ukrainie w następstwie brutalnego ataku Federacji Rosyjskiej. To także każe nam pamiętać, jak ważne są wspólnoty narodów i ludzi dobrej woli” – zwrócił uwagę Piotr Gliński.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl