fot. PAP/Marcin Obara

Minister Piotr Gliński poinformował o odzyskaniu przez Polskę kolejnych strat wojennych

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, poinformował o odzyskaniu przez Polskę kolejnych strat wojennych. To grafika „Dama z wachlarzem” z kolekcji wilanowskiej oraz litografia „Królewska Huta” Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Uroczystość przekazania dzieł do macierzystych zbiorów odbyła się w siedzibie resortu kultury. Minister Piotr Gliński podkreślił, że państwo polskie do dziś poszukuje ogromnej liczby dzieł sztuki, obiektów muzealnych zaginionych zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w drugiej połowie XX wieku.

– Poszukujemy i skutecznie przywracamy do macierzystych zbiorów także zabytki skradzione po II wojnie światowej. Obiekty skradzione z polskich zbiorów w drugiej połowie XX w. (podobnie jak straty wojenne) odnajdują się na całym świecie. W tej chwili prowadzimy ok. 150 procesów restytucyjnych w 15 krajach świata. Te procesy restytucyjne resortu kultury są możliwe dzięki współpracy z muzealnikami, specjalistami, historykami sztuki, służbami, osobami prywatnymi, ale odnajdujemy coraz więcej dzieł zaginionych z polskich zbiorów, także dzięki rozwojowi nowych technologii. To jest kilkadziesiąt miliardów przeszukań dziennie – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury poinformował, że grafika „Dama z wachlarzem” oraz litografia „Królewska Huta” zostały odnalezione w Niemczech i Austrii.

Min. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że właśnie w tych krajach, w szczególności w Niemczech, do dziś w zbiorach publicznych i prywatnych znajduje się wiele zabytków ruchomych pochodzących z rabunku w czasie II wojny światowej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się też z apelem do niemieckich polityków o większe działania w tej kwestii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl