[TYLKO U NAS] Wicepremier P. Gliński: Reforma sądownictwa jest niezbędna do zbudowania polskiej wspólnoty

Reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna, żebyśmy mogli budować polską wspólnotę. Polski system sądowniczy nie może być niesprawiedliwy, nieefektywny i pozostawać pod wpływem postkomunizmu – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja. Szef resortu ocenił także obecny stan promocji polskiej kultury poza granicami naszej Ojczyzny.

Już za miesiąc – 11 listopada – będzie miał miejsce kulminacyjny moment świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prof. Piotr Gliński zaznaczył, że współcześnie mamy problem z budowaniem wspólnoty międzyludzkiej, inaczej było w 1918 roku.

– Po 123 latach utraty niepodległości Polacy potrafili się wznieść nawet ponad podziały, chociaż były tragiczne momenty np. zabójstwo pierwszego prezydenta.  Ten podzielony naród mimo wszystko potrafił zbudować wspólnotę i II Rzeczpospolita w bilansie plusów i minusów miała zdecydowanie więcej dobrych stron. Dzisiaj jest problem z polską wspólnotą, wiele procesów kulturowych nie sprzyja integracji wspólnoty politycznej czy wspólnoty narodowej. Mamy bardzo ostry podział w społeczeństwie. Jedynym wyjściem jest rozmowa, debatowanie, a przede wszystkim przedstawianie argumentów (…). Trochę nie sprzyja nam otoczenie europejskie, gdzie są wyraźne trendy na budowę „społeczeństwa europejskiego”. Coś takiego nigdy nie powstanie (…). Te trendy są przeciwstawne naszemu myśleniu o Europie, które jest podobne do myślenia założeń ojców założycieli Unii Europejskiej – to ma być wspólnota niepodległych państw – zaznaczył wicepremier.

Szef resortu kultury odniósł się do trwającego tzw. sporu Polski z Unią Europejską wynikającego z wprowadzania przez obóz rządzący reformy wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, iż zgodnie z polską konstytucją sprawy sądów są przynależne porządkowi prawnemu poszczególnych państw.

– To polska konstytucja i ustawy określają kwestię sądownictwa. Reforma tego obszaru jest niezbędna, żebyśmy mogli budować polską wspólnotę (…). My po prostu porządkujemy ten obszar życia publicznego mając do tych zmian mandat wynikający z wyborów parlamentarnych (…). Zgodnie z regulacjami traktatowymi i wewnątrzkrajowymi, obszar sądownictwa należy do kompetencji państwa narodowego. My sami powinniśmy to reformować, UE nie powinna w ten obszar wkraczać. Pamiętamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed kilku lat w sprawie skargi dot. uposażeń sędziów. Odpowiedź była taka, że jest to kwestia państwa członkowskiego i TSUE nic do tego nie ma (…). Natomiast obecny „spór” ma wyraźne zabarwienie polityczne. Reforma sądownictwa jest niezbędna i tutaj odwrotu nie ma. Musimy być konsekwentni. Polski system sądowniczy nie może być niesprawiedliwy, nie może być nieefektywny i nie może być ciągle pod wpływem – bezpośrednim, mentalnym, duchowym – postkomunizmu – wskazał minister.

Wicepremier Piotr Gliński podczas „Rozmów niedokończonych” na antenie Radia Maryja ocenił przebieg promocji bogactwa kulturowego Polski poza jej granicami. Zwrócił uwagę, iż mamy duże sukcesy w takim obszarze, jak gry komputerowe. 95 proc. polskiej produkcji w tym obszarze jest kierowane poza obszar naszej Ojczyzny. Polityk mówił, że resort podejmuje starania, aby coraz częściej gry komputerowe miały związek z wyższą kulturą.

Gość toruńskiej rozgłośni wyjaśnił także, że w obszarze promocji polskiej muzyki „jest jeszcze dużo do zrobienia”, ale ministerstwo organizuje coraz więcej działań promocyjnych związanych z tą dziedziną.

– Największe sukcesy mamy w obszarze muzyki poważnej. Organizujemy festiwale, konkursy, koncerty, które wymuszają wykonywanie polskiej muzyki przez zagranicznych wykonawców. Wtedy renomowane orkiestry na zachodzie przyzwyczajają się do tego, że są wspaniali polscy kompozytorzy. To nie tylko Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który jest naszym wielkim brylantem. Stworzyliśmy drugi konkurs Chopinowski – w tym roku odbyła się pierwsza edycja Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. W ten sposób „markę Chopina”, która jest znana na całym świecie, możemy multiplikować. Niedawno odbył się także pierwszy Konkurs muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Robimy również nowe programy wyszukiwania, promowania i wydawania np. zapomnianej polskiej muzyki XIX w. To olbrzymia ilość wspaniałych utworów, których się nie gra, a o których świat nie wie i ich nie zna – podkreślił polityk.

Cała rozmowa z ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl