fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. P. Gliński: Jeżeli nie będziemy budowali kultury, która daje nam motywację, by tworzyć bezpieczną, sensowną wspólnotę opartą o nasz system wartości, to żadne inne bezpieczeństwo tego nie zastąpi

Jeżeli mamy broń, mamy dobrze wyszkolone służby, jeżeli mamy zdywersyfikowane źródła energii, bo mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, żeby się nie uzależnić od kogoś czy bezpieczeństwo gospodarcze polegające na tym, żebyśmy byli suwerenni gospodarczo, żebyśmy nie byli zależni od jakiegoś silniejszego podmiotu gospodarczego, to wszystko jest bardzo ważne, ale jeżeli nie będzie w nas siły duchowej jako członkach wspólnoty narodowej, jeżeli nie będziemy budowali swojej kultury, która daje nam motywację do tego, żeby tworzyć bezpieczną, sensowną wspólnotę opartą o nasz system wartości, to faktycznie żadne inne bezpieczeństwo tego nie zastąpi – podkreślił prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Jak zauważył profesor, bezpieczeństwo kulturowej jest najważniejsze.

Jeżeli mamy broń, mamy dobrze wyszkolone służby, jeżeli mamy zdywersyfikowane źródła energii, bo mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, żeby się nie uzależnić od kogoś czy bezpieczeństwo gospodarcze polegające na tym, żebyśmy byli suwerenni gospodarczo, żebyśmy nie byli zależni od jakiegoś silniejszego podmiotu gospodarczego, to wszystko jest bardzo ważne, ale jeżeli nie będzie w nas siły duchowej jako członkach wspólnoty narodowej, jeżeli nie będziemy budowali swojej kultury, która daje nam motywację do tego, żeby tworzyć bezpieczną, sensowną wspólnotę opartą o nasz system wartości, to faktycznie żadne inne bezpieczeństwo tego nie zastąpi – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

Dodał, że dobrym przykładem jest naród ukraiński i wojna, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą.

Pewnie cały świat przewidywał – na pewno Niemcy i Putin – że w ciągu trzech dni wszystko upadnie, a oni się bronią, bo mają poczucie swojej tożsamości. Bez tego pewnie nie stawialiby oporu, nie oddawaliby swojego życia. W naszej historii też mamy całe stulecia walki o niepodległość, o wolność, o nasze wartości, o wiarę. Tego wszystkiego by nie było, gdybyśmy nie budowali naszego bezpieczeństwa kulturowego – zaznaczył.

Wyjaśnił również, że bezpieczeństwo kulturowe można zbudować.

Można go budować poprzez wychowanie w szkole, ale także poprzez budowanie takich instytucji, jakimi zajmujemy się współcześnie – instytucji pamięci, które mądrze odnoszą się do naszego dziedzictwa, które proponują pozytywną rozmowę z naszą wspólnotą, z Polakami; rozmowę także na temat sensu życia. Jeżeli wspieramy tradycję, wartości, które są dla nas ważne, to budujemy potencjał bezpieczeństwa kulturowego. Inaczej możemy to nazwać naszą tożsamością czy patriotyzmem, bo to jest jeszcze kwestia emocji – zauważył minister.

Zwrócił uwagę, że za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości został zwiększony o 100 proc. budżet na kulturę w naszym kraju.

Zaczynaliśmy na poziomie 3 mld 250 mln, natomiast w tym roku mamy ok. 7 mld złotych, a w przyszłym będzie to już ok. 8 mld złotych na kulturę. W tym zawiera się szkolnictwo artystyczne – wszystkie szkoły muzyczne, artystyczne, uczelnie artystyczne, ale to także daje nam jako szefom resortu możliwość prowadzenia polityki i mecenatu państwa, a to oznacza znacznie większe ilości inwestycji. W ciągu niecałych ośmiu lat zrobiliśmy w kulturze prawie 8 tys. inwestycji w całej Polsce – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wyjaśnił również, że jedną z największych inwestycji, jakie udało się zrealizować, jest ukończenie budowy Muzeum Historii Polski.

Jesteśmy dumni z tego, że to muzeum jest dumne, bo ono swoją skalą, potęgą i tym wszystkim, co będzie tam prezentowane, pokazuje, że Polska jest naszym umiłowanym krajem. To jest nasze wspólne muzeum, zrealizowane za nasze wspólne, publiczne pieniądze. Cieszę się zarówno z tego, że mamy wielkie piękne muzeum, jak i z tego, że zrealizowaliśmy równocześnie 300 innych pięknych projektów – akcentował gość TV Trwam.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jak zapewnił prof. Piotr Gliński – robi wszystko, aby odzyskać dzieła sztuki zagrabione podczas wojny.

Polska w czasie wojny straciła, głównie przez Niemców i Rosjan, ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki, ale jest też ta nieznana liczba dzieł sztuki, bo wiele z nich nie było nigdy zinwentaryzowanych w prywatnych mieszkaniach, które zostały spalone, zniszczone, dlatego straty mogły być jeszcze wiesze (…). Jednym z podstawowych narzędzi odzyskiwania jest internet.  Za pomocą tych narzędzi dziennie możemy przeszukać 56 mld obrazów i jeżeli coś się kojarzy z tym, co mamy w naszej bazie danych, to nasi specjaliści sprawdzają, czy faktycznie jest jakiś ślad, który jest interesujący i powoli dochodzimy do tego, że jakaś rzecz najprawdopodobniej jest tą stratą wojenną, i  wtedy rozpoczyna się proces restytucyjny. W tej chwili prowadzimy 150 takich procesów w 15 krajów świata – podsumował szef resortu kultury.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl