fot. KAS

Podlaskie: KAS zabezpieczyła w sklepach podrabiane zabawki, m.in. klocki i lalki

Podrabiane zabawki znanych producentów zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli w dwóch sklepach w regionie. W sumie było to 331 zestawów klocków, lalek i figurek; wartość rynkowa towaru została oszacowana na 32 tys. zł.

Jak poinformował we wtorek oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, kontrole przeprowadzono w sklepach w Czarnej Białostockiej i Bielsku Podlaskim. Funkcjonariusze zainteresowali się zabawkami, które miały znaki towarowe znanych marek, ale klocki, lalki i figurki postaci z popularnych kreskówek były niskiej jakości, co wzbudziło podejrzenia kontrolujących.

KAS poprosiła więc o ekspertyzę przedstawicieli firm, które są właścicielami praw do chronionych znaków. Potwierdziła ona, że znaki zostały wykorzystane nielegalnie, a towar nie jest oryginalny.

Zabawki zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. Wartość rynkowa takich oryginalnych zabawek została oszacowana na 32 tys. zł. Za oferowanie do sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych chronionymi znakami, właściciele sklepów odpowiedzą przed sądem. Grozi im do 5 lat więzienia.

Maciej Czarnecki przypomniał, że działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie ochrony polskim konsumentom.

„Kontrola zabawek to jedno z zadań KAS, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom. Badania laboratoryjne potwierdzają, że podrabiane zabawki zawierają często niedozwolone lub zagrażające zdrowiu substancje chemiczne” – dodał.

PAP

drukuj