fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

SG: Agresywne grupy migrantów forsowały granicę w okolicach Mielnika i Szudziałowa

Agresywne grupy migrantów forsowały granicę w okolicach Mielnika i Szudziałowa – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

„Agresywne grupy cudzoziemców forsowały granicę na odcinkach placówek SG w Mielniku i w Szudziałowie” – napisała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1465579115004805125

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

PAP

drukuj