fot. PAP/Grzegorz Momot

Kontrole na granicy ze Słowacją przedłużone do 22 listopada

Do 22 listopada przedłużone zostały kontrole na granicy ze Słowacją. Tak wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kończy się dzisiaj poprzedni okres, na który minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, wprowadził tymczasową kontrolę na granicy ze Słowacją. Najnowsze rozporządzenie przedłuża ten okres na kolejnych 20 dni. W dokumencie sprecyzowano też zasady przekraczania jednego z przejść pieszych – Zwardoń-Myto.

Celem tych kontroli jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport.

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, podkreślił w Polskim Radiu, że działania służb się sprawdzają.

– Rzeczywiście te kontrole przynoszą skutek. Mało tego – one uświadamiają także władzom słowackim, że muszą podjąć działania i rzeczywiście Słowacy podejmują bardzo silne działania na granicy z Węgrami, bo Słowacja jest tylko krajem tranzytowym, ona nie graniczy z żadnym państwem, który byłby żyzny migracyjnie. Tranzyt przez Słowację do polskiej autostrady A4 był bardzo popularny w pewnym czasie – mówił wiceszef MSWiA.

Zgodnie z rozporządzeniem granicę można przekraczać przez osiem przejść drogowych i trzy kolejowe oraz jedenaście pieszych, nie wolno w innych miejscach – np. na górskich szlakach w Tatrach.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w rozporządzeniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl