fot. twitter.com/KancelariaSejmu

KAS w Opolu odzyskał 50 mln złotych należnych podatków

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu odzyskali od trzech firm 50 mln złotych podatku, którego zapłaty chciały uniknąć za pomocą spółek zarejestrowanych w Szwecji.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Opolu, sprawa dotyczyła trzech firm, które próbowały uniknąć podatku od odsetek wypłaconych na rzecz zagranicznych inwestorów w związku z przeprowadzonymi emisjami euroobligacji.

„W celu uchylenia się od zapłaty podatku od wypłaconych odsetek, kontrolowane podmioty wykorzystały zależne spółki celowe, lokując ich siedziby na terytorium Szwecji. ustalono, że owe spółki faktycznie nie wykonywały żadnej działalności gospodarczej, a jedynymi celem ich powołania była możliwość osiągnięcia korzyści podatkowych przez polskie podmioty” – informuje IAS w Opolu.

W wyniku przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych ustalono, że proceder trwał od 2013 roku. Kontrolowane spółki zgodziły się z wynikami kontroli i wpłaciły naliczony przez służby skarbowe podatek wraz z odsetkami – łącznie 50 mln złotych.

Jak informuje opolska skarbówka, wszczęto już kolejne kontrole wobec firm, które stosowały identyczny mechanizm unikania podatków.

PAP/RIRM

drukuj