Polska przeznaczy 8 mln zł na unijny program pomocy uchodźcom

Polska przeznaczy 8 mln zł na unijny program pomocy uchodźcom w obozach poza Unią Europejską – poinformował wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Trzaskowski. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała wsparcie po zeszłotygodniowym szczycie w Brukseli.

Przywódcy państw Unii Europejskiej zadeklarowali na szczycie w ubiegłym tygodniu, że zmobilizują dodatkowo co najmniej 1 mld euro na pomoc dla uchodźców w obozach poza Unią Europejską.

Pomoc zostanie przekazywana za pośrednictwem biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców i Światowego Programu Żywnościowego.

Jeśli rząd wyda tak olbrzymie pieniądze, to będzie to skandal – mówi poseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

– W Polsce brakuje pieniędzy dla osób niepełnosprawnych, brakuje dla emerytów, którzy nie mają pieniędzy, żeby wykupić podstawowe lekarstwa, którzy odchodzą z płaczem z receptami spod aptek. Jednak dla uchodźców, islamistów pieniądze są. To wielki skandal. Apeluję, żeby rozmawiać na ten temat z sąsiadami, aby Platforma Obywatelska zapłaciła za to bardzo wysoką cenę w wyborach. Jeżdżę teraz po wszystkich powiatach województwa opolskiego i widzę, że wszędzie ludzie są tym oburzeni. Rozmawiałem z przedstawicielami związków zawodowych Państwowej Straży Pożarnej, którzy od 2008 roku mają zamrożone płace i realnie sami dopłacają do tego, aby utrzymać komendy straży pożarnej, czyli tam, gdzie jest obszar bezpieczeństwa – podstawowy obszar z punktu widzenia państwa – i dla nich pieniędzy nie ma. 8 milionów jest dla uchodźców i islamistów, którzy stanowią dla nas gigantyczne niebezpieczeństwo, walczą z naszą kulturą. To się w głowie nie mieści – podkreśla poseł Patryk Jaki.

Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Brukseli, Polska zaakceptowała decyzję o podziale uchodźców, docierających już do Europy.

Ogólnie rozdzielonych ma zostać 120 tys. osób, ale wówczas zapadła decyzja o podziale 66 tys. uchodźców docierających do Włoch i Grecji, z czego do Polski trafi 5 tys. uchodźców. Do tego trzeba doliczyć 2 tys. osób, na które wcześniej zgodził się nasz kraj.

Unia ma zwrócić Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na przebywającego w obozach na terenie UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl