fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

Czworonożni funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Jak wygląda ich praca?

Szukają narkotyków, papierosów czy pieniędzy. Tak jak ludzie przechodzą na emeryturę choć nie mają dwóch nóg, tylko cztery łapy. Mowa o psach pracujących dla Krajowej Administracji Skarbowej.

W wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej pracuje ponad 160 psów.

– Najwięcej naszych czworonożnych funkcjonariuszy można spotkać na granicy. A to są również porty lotnicze, porty morskie. Różne punkty spedycyjne – wyjaśniła Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Czworonogi w służbie pracują średnio od 8 do 10 lat. Szukają papierosów, narkotyków, ale i pieniędzy. Jednym z czworonożnych funkcjonariuszy KAS jest Izi. Ma 6,5 roku. Na co dzień szuka wyrobów tytoniowych.  Jak wyglądało jej szkolenie?

– To nie jest na zasadzie, że pies jest karmiony daną substancją. Takie stereotypy były, że podawane są psom narkotyki czy tytoń. Pies po prostu karmiony jest karmą normalną. A całe szkolenie polega na tym, że pies kojarzy zapach – poinformował funkcjonariusz KAS.  

Co roku przydatność do służby sprawdzana jest na drobiazgowych testach. Jeśli taki pies egzamin obleje, jest wycofywany ze służby. Innym czworonożnym pomocnikiem jest Argos. Świeżo po szkoleniu.

– Jestem przewodnikiem pieska służbowego Argos. 17 lipca skończyliśmy szkolenie podstawowe. Argos jest szkolony do wykrywania tytoniu – podkreślił inny funkcjonariusz KAS.

Dzięki psom Krajowa Administracja Skarbowa może pochwalić się wieloma sukcesami. Czworonogi wywąchują ogromne ilości narkotyków, znajdują nielegalne papierosy, uczestniczą w zatrzymaniach groźnych przestępców.

Oprócz Krajowej Administracji Skarbowej w swojej pracy psy wykorzystują też: Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Służba Więzienna czy Służba Ochrony Kolei.

TV Trwam News

drukuj