fot. Paulina Lęcznar

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Dziś swoje święto obchodzą Wojska Obrony Terytorialnej. Szef MON na uroczystości z tej okazji uda się do Radomia. Mariusz Błaszczak wręczy podczas nich pamiątkową odznakę dowódcy WOT generałowi dywizji Wiesławowi Kukule. Przekaże też sztandar powstającej 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Święto WOT przypada w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W tym roku mija 81 lat od utworzona Służby Zwycięstwu Polski, późniejszego Związku Walki Zbrojnej i ostatecznie Armii Krajowej. Terytorialsi dziedziczą tradycje żołnierzy Armii Krajowej.

Rzecznik WOT płk. Marek Pietrzak wskazuje, że formacja je kontynuuje.

Armia Krajowa ma dla nas szczególne znaczenie. Etos żołnierzy Armii Krajowej próbujemy budować wśród naszych żołnierzy i można powiedzieć niesiemy go innym. Bardzo ściśle współpracujemy, wspieramy i jesteśmy blisko kombatantów, tych jeszcze żyjących, którzy pamiętają tamten okres. Długo można by mówić na temat wspólnych cech Armii Krajowej i WOT, najważniejszą z nich jest terytorialny charakter. Armia Krajowa rozwijała swoje struktury terytorialnie, broniła lokalnych, małych ojczyzn, w ten sam sposób są budowane WOT. Słowem kluczem jest u nas terytorialność, stały rejon odpowiedzialności, za który odpowiadają brygady, bataliony, kompanie – podkreśla płk. Marek Pietrzak.

Symboliczne uroczystości związane z rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbędą się także w Rzeszowie przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

Asystent prasowy w rzeszowskim oddziale IPN Katarzyna Gajda-Bator wskazuje, że mają one szczególne znaczenie także dla żyjących żołnierzy AK.

Wszyscy oni uważają, że to był ewenement na skalę światową, nie tylko europejską. Struktury, działanie, cała organizacja w tamtym czasie były niesamowite i miały znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości po wojnie i dla walki z systemem totalitarnym. Ci żołnierze co roku bardzo czekają na to święto. W tym roku kombatanci ze względu na obostrzenia, ze względu na wiek, nie mogą uczestniczyć w uroczystościach, dlatego postanowiliśmy, żeby także uszanować ich i by w sposób przynajmniej symboliczny zorganizować obchody – akcentuje Katarzyna Gajda-Bator.

Kontynuujące tradycje Armii Krajowej Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane jako jeden z pięciu rodzajów wojsk w 2017 roku. Obecnie formacja liczy 26 tys. żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl