Brygady WOT w Radomiu i Ciechanowie od 2017 roku 

W Radomiu i Ciechanowie powstaną dwie brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Mazowieckie jednostki zostaną uruchomione w 2017 r. – zapowiedział wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

W Radomiu będzie się znajdować siedziba dowództwa. W tej sprawie rozpoczęły się już rozmowy pomiędzy resortem obrony narodowej a władzami miasta. Brygada radomska będzie liczyła około 1200-1300 żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej będą odbywały cykliczne ćwiczenia – raz lub dwa razy w miesiącu – i dwutygodniowe zajęcia poligonowe, organizowane raz w roku.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, mówi, że brygady WOT-u powstaną we wszystkich województwach.

W pierwszej kolejności powstają trzy na wschodniej ścianie, czyli województwo podkarpackie, lubelskie i podlaskie, a w dalszej kolejności w pozostałych województwach. Województwo mazowieckie jest bardzo rozległym i dużym województwem, dlatego też z informacji, które do nas docierają, wynika, że będą dwie brygady. Jedna brygada będzie miała swoją siedzibę w Radomiu, a druga brygada w Ciechanowie. To bardzo ważna decyzja i bardzo dobre informacje, tym bardziej, że te brygady będą skupiać dużą liczbę żołnierzy – podkreśla poseł Wojciech Skurkiewicz.

Wojska Obrony Terytorialnej będą piątym rodzajem sił zbrojnych – obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych..

Według koncepcji MON Wojska Obrony Terytorialnej mają w 2018 r. liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 – ponad 50 tys.

Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT rząd szacuje na 3,6 mld zł.

RIRM

drukuj