www. premier.gov.pl

Beata Szydło: historia łączy Polskę i Izrael

Tym, co łączy Polskę i Izrael to historia. Nasze wspólne losy zostały brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców – powiedziała premier Beata Szydło. Dziś zakończyły się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że musimy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. Jak zaznaczyła Prezes Rady Ministrów, obowiązkiem Polski i Izraela jest upominanie się o prawdę historyczną

– Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć z jakimkolwiek przejawem antysemityzmu, ponieważ z tego wyrasta tylko i wyłącznie zło. Tak samo trzeba bronić prawdy historycznej. Dziękuję, że pan premier również to zauważa. Podnosiliśmy ten temat w naszych rozmowach. Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski –  zaznaczyła Beata Szydło.

Premier Polski wskazała, że rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyły m.in. wykorzystania nowoczesnych technologii rozwoju.

– Chcemy, żeby nowoczesne technologie, badania i rozwój były podstawą rozwoju gospodarczego i rozwoju Polski. Bardzo owocne rozmowy oraz bardzo dobre projekty na przyszłość. Cieszę się bardzo, że już wkrótce będziemy mogli rozmawiać na ten temat na bazie forum innowacyjnego, które rozpocznie swoją działalność – zwróciła uwagę Prezes Rady Ministrów.

Wcześniej premierzy podpisali wspólną deklarację. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpisali natomiast polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

RIRM

drukuj