fot. PAP/Artur Reszko

Dostarczanie żywności i leków wśród głównych działań żołnierzy WOT

Dostarczanie żywności i leków, wspieranie służb sanitarnych, samorządu, ośrodków pomocy społecznej, rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i na kwarantannie są wśród głównych obszarów działań żołnierzy WOT – poinformował w sobotę rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak.

„Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronawirusem, jakie prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej” – poinformował ppłk Marek Pietrzak na stronach internetowych terytorialsów.

Dodał, że pierwsza w historii ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa jest prowadzona pod kryptonimem „Odporna Wiosna”.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła zaznaczył, że jej celem jest „łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych i wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc”.

„Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowywaną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2500 naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski” – poinformował gen. Wiesław Kukuła.

W komunikacie poinformowano, że obecnie 2,5 tys. żołnierzy WOT jest bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa, a pozostałe 22 tys. jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

„Wspólne działania z organami samorządu terytorialnego i wspieranie zaangażowanych służb jest zaplanowane w trzech etapach zależnych od skali pandemii. W pierwszym z nich (obecnie realizowanym) uwaga jest kierowana na osoby, które potrzebują takiej pomocy. Następnie działania przekształcą się w proces stabilizacji, a w końcowej fazie deeskalacji” – czytamy.

Rzecznik WOT poinformował, że na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, określono następujące grupy osób potrzebujących wsparcia: rodziny personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa; kombatantów; weteranów działań poza granicami państwa; osoby starsze, powyżej 60 lat; osoby niepełnosprawne; osoby samotnie wychowujących dzieci; osoby poddane kwarantannie.

„Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pomocy w dostarczaniu żywności i działań w ramach operacji <<Odporna Wiosna>> oddelegowani zostali specjalnie wyselekcjonowani żołnierze, którzy mają mniej niż 45 lat, nie chorują na choroby przewlekłe i nie zgłaszają żadnych dolegliwości zdrowotnych oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia” – zapewnił rzecznik WOT.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl