Ks. abp Kupny: Jesteśmy winni hołd tym, którzy po wojnie na Ziemiach Odzyskanych budowali Polskę

Metropolita wrocławski skierował list do organizatorów i uczestników konferencji poświęconej siedemdziesiątej rocznicy ustanowienia polskiej administracji kościelnej i państwowej na Ziemiach Zachodnich. Dziękując za przygotowanie wydarzenia poprosił, by stało się ono hołdem wobec rzeszy ludzi, budujących Polskę po II wojnie światowej na ziemiach, które są domem dla współczesnych Dolnoślązaków.

Słowa hierarchy stanowią wprowadzenie do konferencji, która rozpoczęła się dzisiaj w oławskim Ratuszu. Ksiądz arcybiskup zauważył, że tego rodzaju przedsięwzięcia są ważne nie tylko z punktu widzenia historycznego. „Fakt, iż Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów naszego kraju zawdzięczamy w dużej mierze tym, którzy 70 lat temu nie zrażali się warunkami ekonomicznymi, nie rozpaczali nad stanem zniszczeń wojennych, ale ciężko, uczciwie i wytrwale pracowali” – zaznaczył ks. abp Kupny, puentując: „Jesteśmy im winni pamięć i cześć, bo każdego dnia możemy korzystać z owoców ich pracy”.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. prof. Michał Piela z Papieskiego Wydziału Teologicznego,  który przybliżył okoliczności powstania metropolii wrocławskiej w 1930 r. i ks. prof. Kazimierz Dola z Uniwersytetu Opolskiego opowiadający o losach mieszkańców Śląska w latach 1945 – 1946. Wszystkich zaciekawiły kryteria, jakie stosowano podczas weryfikacji osób zamieszkujących Ziemie Zachodnie w celu przyznania im polskiego obywatelstwa. Ks. prof. Dola zauważył, iż były regiony, gdzie wystarczyło zaśpiewać polską pieśń, wśród których przeważały utwory religijne. – Sam pamiętam człowieka, który śpiewał „Kiedy ranne wstają zorze” – mówił prelegent, dodając, iż w wielu regionach kryteria były znacznie poważniejsze, z koniecznością dowiedzenia polskich korzeni oraz złożenia deklaracji wierności Polsce na czele.

Konferencja jest jedną z wielu inicjatyw, jakie podjęło miasto Oława dla uczczenia osób budujących Polskę po II wojnie światowej na terenach odzyskanych. Poprzedziła ją uroczystość odsłonięcia tablicy  poświeconej pierwszym mieszkańcom polskiej Oławy. Wieczorem będzie sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny. Jutro kolejny dzień wykładów w ramach konferencji. Prelegenci tym razem skupią się na powojennych dziejach miasta Oława.

Ks. dr Rafał Kowalski

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl