Rozmowy ws. Jemenu 28 maja w Genewie

Pod auspicjami ONZ, 28 maja w Genewie odbędą się rozmowy na temat konfliktu jemeńskiego. Ich celem jest odzyskanie dynamiki procesu zmian politycznych w Jemenie.

W odpowiedzi na zapowiedź ONZ jemeński rząd na uchodźctwie poinformował, że może nie wziąć udziału w negocjacjach. Nie został o nich oficjalnie poinformowany i potrzebuje czasu na przygotowanie się do rozmów. Ponadto rząd w Jemenie stoi na stanowisku, że obecność przy stole rozmów rebeliantów z ruchu Huti powinna być uwarunkowana ich wcześniejszym rozbrojeniem.

Myślę, że będziemy mogli wspólnie usiąść z Huti. Ale nie usiądziemy do rozmów bez realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2216 – powiedział Khaled Baha, były premier Jemenu.

Mowa o rezolucji, którą 14 kwietnia uchwaliła Rada Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślono w niej, że ONZ popiera zjednoczenie, suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Jemenu.

 – Dialog jest podstawowym sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów. Teraz naszym głównym zadaniem jest współfinansowanie realizacji rezolucji ONZ 2216. Nie ma innych opcji poza tym – powiedział Abed Rabbo Mansour Hadi, prezydent Jemenu.

Sprzymierzeni z poprzednim prezydentem Salahem i wspierani przez Iran bojownicy Huti w styczniu opanowali stolicę Jemenu Sanę, zmuszając prezydenta Hadiego do jej opuszczenia. Hadi ostatecznie schronił się w Arabii Saudyjskiej. Od 26 marca pozycje rebeliantów są celem nalotów koalicji pod wodzą Saudyjczyków. Jemen cały czas szuka sprzymierzeńców.

– Do Organizacji Narodów Zjednoczonych zapraszamy Radę Ligi Arabskiej i Radę Współpracy Zatoki Perskiej, aby utworzyć wspólne siły militarne w celu zabezpieczenia głównego miasta w Jemenie oraz do nadzorowania realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa i zapewnienia pełnego wycofania sił rebelianckich ze wszystkich miast, a także dostawy broni – powiedział Aburab Ba Saren.

Od końca marca w konflikcie w Jemenie zginęło prawie 2 tys. osób, a ponad siedem tysięcy zostało rannych. Najnowszy bilans jemeńskiego konfliktu pomocowa agenda ONZ podała na podstawie danych uzyskanych od miejscowych władz. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców poinformowało ponadto, że ponad 500 tysięcy Jemeńczyków musiało z powodu walk uciec ze swoich domów. 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl