Turcja gotowa do rozmów z Rosją ws. konfliktu w Syrii

W związku z konfliktem w Syrii oraz w celu skutecznej walki z Państwem Islamskim, Turcja gotowa jest do współpracy i rozmów ze wszystkimi krajami z Rosją włącznie – oświadczył w poniedziałek turecki premier Ahmet Davutoglu.

Musimy działać solidarnie ze wszystkimi krajami, z Rosją włącznie, aby pracować nad pokojowym przekazaniem władzy w Syrii oraz po to, by w tej nowej Syrii nie było miejsca dla (prezydenta Baszara) el-Asada ani dla Państwa Islamskiego – powiedział Davutoglu podczas konferencji prasowej w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Turcja opowiada się za takim rozwiązaniem politycznym syryjskiego konfliktu, które przede wszystkim odsunęłoby od władzy prezydenta Asada. Rosja jest zaś – obok Iranu – najważniejszym sojusznikiem reżimu Asada i w ostatnich tygodniach zwiększyła pomoc militarną i logistyczną dla sił wiernych prezydentowi Syrii.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że „ogromnym błędem byłoby niepodjęcie współpracy z siłami Asada”. Zdaniem Putina jest to „jedyna siła, która naprawdę walczy z bojownikami Państwa Islamskiego w Syrii”.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii to element szerszej strategii i karta przetargowa w negocjacjach z Zachodem; ma na celu sprowokowanie USA do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i odwrócenie ich uwagi od poczynań Rosji w jej sąsiedztwie. Inni analitycy podkreślają, że Moskwa liczy na to, że jej militarna obecność w Syrii umocni jej pozycję w negocjacjach dotyczących zarówno sytuacji na Bliskim Wschodzie jak i na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl