fot. PAP/EPA

Watykan ma nadzieję na rychłe negocjacje w sprawie Syrii

W Genewie będą miały dziś miejsce rozmowy przedstawicieli syryjskiego rządu i opozycji. Stolica Apostolska liczy na przynajmniej częściową poprawę sytuacji w Syrii.

– Największym problemem jest dziś oczywiście Państwo Islamskie, ale jednak również osiągnięcie porozumienia wewnątrz Syrii mogłoby stanowić pierwszy krok do rozwiązania kryzysu – podkreśla ks. abp Silvano Tomasi, watykański przedstawiciel przy genewskich agendach ONZ.

„Sięga się po wszystkie możliwe środki, aby osiągnąć pierwszy konkretny cel, jakim jest zawieszenie broni. Ten rozejm jest niezbędny, by dać chwilę wytchnienia ludności cywilnej i by wszędzie mogła dotrzeć pomoc humanitarna, której Syryjczycy bardzo potrzebują. Są pewne nadzieje” – mówi papieski dyplomata.

Specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ wystosował zaproszenia.

– Ufam, że 29 stycznia rozpoczną się tu w Genewie rozmowy, że uda się ustalić program negocjacji, a następnie osiągniemy choćby minimalne porozumienie, która pozwoliłoby na przerwanie konfliktu i powstrzymanie przemocy w Syrii i na Bliskim Wschodzie – zaznacza ks. abp Silvano Tomasi.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj