fot. PAP

Specjalne posiedzenie OBWE ws. Ukrainy

Szwajcaria zwołała specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE ws. sytuacji na Ukrainie. Z kolei Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk domaga się pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jaceniuk stwierdził, że Putin rozpoczął wojnę w Europie.

Posiedzenie zaplanowano w wiedeńskiej siedzibie głównej OBWE. Szwajcaria sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w tej organizacji.

Wcześniej w czwartek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że obecność rosyjskich wojsk w jego kraju oznacza, iż prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie. W związku z agresją domagał się pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zamrożenia rosyjskich aktywów na Zachodzie do czasu wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk i sprzętu.

Moskwa wzmocniła wojskową obecność na Ukrainie. Dr Łukasz Kister z Centrum badań nad Terroryzmem Collegium Civitas powiedział, że dzisiaj ciężko jest podejść do tego konfliktu. Nie wiemy tak naprawdę  co tam się dzieje.  Nawet dziennikarze nie mają możliwości całościowej oceny sytuacji.

Ekspert podkreśla, że  nie możemy także powiedzieć,  że mamy do czynienia z wojną w takim tradycyjnym rozumieniu pomiędzy dwoma państwami. Ukraina i Rosja pozostają w dobrych stosunkach dyplomatycznych,

– Nic nie wskazuje na to, żeby państwa te wstąpiły na drogę wojny między dwoma sąsiadami, jest tam natomiast wojna symetryczna z bandytami, którzy działają na wschodzie Ukrainy. To nie są żadni terroryści, ani separatyści, to są zwykli bandyci, którzy dopuszczają się mordu na własnym narodzie, którzy budują coś, co uważają za byt państwowy, a czego nikt inny (nawet Federacja Rosyjska) nie uznaje oficjalnie. W wojnie informacyjnej niestety wygrywa Władimir Władimirowicz Putin, który pokazuje, że oficjalnie nie bierze udziału w żadnej wojnie, a  z drugiej strony nie pozwala na zakończenie konfliktu – powiedział dr Łukasz Kister.

Rosyjskie wojska okopują się w Nowoazowsku nad Morzem Azowskim, z którego dzień wcześniej wyparte zostały siły ukraińskie – podają media z położonego 44 kilometrów na wschód od tego miasta Mariupola.

RIRM 

drukuj