Pentagon poinformował o niebezpiecznej akcji rosyjskiego myśliwca

Rosyjski myśliwiec wykonywał „niebezpieczne i nieprofesjonalne” manewry wokół patrolującego nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego marynarki wojennej USA – poinformowali w środę dwaj cytowani przez Reutera przedstawiciele Pentagonu.

Według nich w trakcie trwającego około 19 minut incydentu myśliwiec Su-27 zbliżał się do samolotu P-8 na odległość do 10 stóp (trzech metrów).

„Patrolują oni przez 12 godzin i dochodzi wtedy do wielu interakcji. Ale tylko jeden z incydentów został określony przez pilota jako niebezpieczny” – powiedział inny przedstawiciel władz USA, który nie ma uprawnień do publicznego występowania.

Reagując na doniesienia na ten temat, rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony oświadczył, że rosyjscy piloci działali według ściśle międzynarodowych zasad wykonywania lotów i że samoloty P-8 próbowały w środę dwukrotnie zbliżyć się do granicy Rosji nad Morzem Czarnym bez włączonych transponderów. Sugeruje to udział w incydencie więcej niż tylko dwóch samolotów wymienionych przez Amerykanów.

W bieżącym roku odnotowano już kilka podobnych niebezpiecznych akcji rosyjskich samolotów, w tym dokonany w kwietniu symulowany atak dwóch bombowców Su-24 na amerykański niszczyciel rakietowy na Morzu Bałtyckim.

PAP/RIRM

drukuj