fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Uchodźcy z Ukrainy mogą się uczyć języka polskiego

Wrocławskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Stowarzyszenie planuje niebawem warsztaty, które pomogą potrzebującym w napisaniu CV i znalezieniu pracy.

Miliony Ukraińców uciekło z kraju w obawie o swoje życie. Tysiące z nich dotarło pociągiem do Wrocławia. W mieście szukali schronienia po wyczerpującej podróży. Na Dworcu Głównym PKP swoje wsparcie zaoferowało biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Uchodźcy mogli znaleźć w nim ciepły posiłek, kawę, herbatę, dostęp do psychologa, a także informację o tym, gdzie iść na nocleg.

fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

W tych działaniach PKWP współpracowało m.in. z wojewodą, a także przedsiębiorcami. Otwarte serca pokazali zwykli mieszkańcy Dolnego Śląska. Wspólne działanie pozwalało na wydawanie 3 tys. obiadów dziennie. Umożliwiło też wysłanie pięciu transportów na Ukrainę z najpotrzebniejszymi produktami. Pracę Biura PKWP w tamtym czasie wspierało nawet 2 tys. wolontariuszy.

Działania pomocowe Papieskiego Stowarzyszenia dziś koncentrują się nie tylko na tych, którzy przyjechali do Polski, ale zwłaszcza na Ukraińcach próbujących na nowo rozpocząć życie. Stąd specjalna oferta dla nich.

„Zaczęliśmy kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Obejmuje on około 40 godzin podstawowej nauki. Ten kurs nazywa się >>Rozmówki przy kawie<<” – wskazał ks. dr Andrzej Paś, dyrektor Biura PKWP we Wrocławiu.

Wyjaśnił również, że inicjatywa „pozwoli obywatelom Ukrainy odnaleźć się w nowych realiach”.

fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Potrzebujący mogą skorzystać także z oferty „Stacji Dialog” w kolejnych tygodniach i miesiącach. Na Dzień Matki zaplanowano warsztaty plastyczne.

„Mamy wspólnie ze swoimi pociechami będą mogły spędzić czas w naszym lokalu” – zaznaczył ks. dr Andrzej Paś.

Na Dzień Dziecka w Biurze PKWP motywem przewodnim będzie kolej.

„Zapraszamy na zwiedzanie dworca, gry i zabawy harcerskie, zabawy pod przewodnictwem animatora” – wyjaśnił ks. Andrzej Paś.

W Dniu Ojca propozycja „Stacji Dialog” to koncert pt. „Tata i ja”. W czasie letnim kalendarz Stowarzyszenia przewiduje warsztaty pomocowe, którym towarzyszyć będzie hasło „Jak to zrobić?”. Zajęcia będą obejmowały wsparcie w szukaniu pracy, pisaniu CV i listu motywacyjnego, a także doskonalenie języka.

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl