fot. 4WMBOT

Patron 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pośmiertnie awansowany

Decyzją ministra obrony narodowej patron Terytorialsów z Wamii i Mazur kapitan Gracjan Klaudiusz Fróg, ps. „Szczerbiec” – został mianowany na stopień podpułkownika.

– 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej budujemy na solidnym fundamencie: wartościach i zasadach, które są dla nas Terytorialsów drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego – podkreślił płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Brygada z dumą dziedziczy tradycje, dorobek i wartości 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której dowódcą był „Szczerbiec”.

Płk Mirosław Bryś dodał, że żołnierze WOT z Warmii i Mazur, podobnie jak ich wielki poprzednik, patron brygady, stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.

– Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec” to wspaniały polski bohater, wojownik niezłomnej walki o niepodległość – mówił płk Bryś.

– To żołnierz, z którym się identyfikujemy i wobec którego mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy, a także dbanie o to, aby pamięć o nim nie umarła” – dodał dowódca.

Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec”, urodzony 8 grudnia 1911 roku w Laskówce, należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej. Jego osoba reprezentuje najlepsze cechy oficera Wojska Polskiego. Potrafił swych żołnierzy wyszkolić, uzbroić, umundurować oraz poprowadzić do szeregu zwycięstw, odniesionych w walce z okupantami Rzeczpospolitej. Aresztowany 10 lipca 1948 r., przeszedł okrutne śledztwo. Torturami starano się zmusić go, aby potwierdził absurdalny zarzut współpracy z Niemcami. Współtowarzysze z celi zapamiętali jego niezłomność. Ze śledztw wracał dotkliwie pobity, jednak się nie złamał. Pomimo niebywałej odwagi i walki o prawdę, został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 r. Miejsce pochówku pozostaje nieznane. Symboliczny grób ppłk. Fróga znajduje się na cmentarzu powązkowskim. Dzięki staraniu podkomendnych, którzy przetrwali represje, uwielbiany dowódca został w 1959 r. zrehabilitowany. Ppłk Gracjan Klaudiusz Fróg był odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.

 

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej /radiomaryja.pl

drukuj