fot. kul.pl

[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Kto broni Chrystusa, Kościoła oraz wartości sakramentów, broni prawdziwych wartości chrześcijańskich

Kto broni i uczy bronić Chrystusa w życiu człowieka i świata, kto broni Kościoła, kto broni wartości sakramentów: chrztu, bierzmowania, Eucharystii, spowiedzi, namaszczenia chorych, kapłaństwa, małżeństwa, broni prawdziwych wartości chrześcijańskich, a nie jakiś abstrakcyjnych idei – mówił w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja filozof ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk zwrócił uwagę na podnoszoną często kwestię obrony chrześcijańskich wartości. W tym kontekście warto zastanowić się, jakie wartości są wartościami chrześcijańskimi.

– Czasem przy różnych spotkaniach, tak ze studentami, jak i już uformowanymi ludźmi nauki czy polityki, pytam: co to są chrześcijańskie wartości? Proszę wyliczyć kilka. I tu zaczyna się problem. Większość mówi: prawda, dobro, miłość, uczciwość, sprawiedliwość itd. Wtedy mówię, że chyba nie, bo do prawdy odwołują się wszyscy ludzie – wierzący i niewierzący. Dobro chyba też nie, bo do dobra także odwołują się rożni ludzie. To samo dotyczy miłości, uczciwości czy sprawiedliwości. Kto z ludzi nie ceni sobie takich wartości, jak prawda, dobro, miłość, uczciwość, sprawiedliwość? A zatem trudno te wartości nazwać wartościami tylko chrześcijańskimi – podkreślił kapłan.

Skąd problem, że nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, co to są wartości chrześcijańskie? – zastanawiał się filozof.

– Wartości oderwano od rzeczy i zrobiono z nich jakieś bliżej nieokreślone idee. Jeśli w życiu codziennym pytamy o wartość chleba, samochodu, domu czy pola, to podajemy jego cenę. Uświadamiamy sobie, że wartość to cena jakieś rzeczy, jakiegoś przedmiotu. Gdy oderwiemy pojęcie ceny od rzeczy, zaczynamy się gubić. Tak właśnie dzieje się, gdy chcemy mówić o wartościach chrześcijańskich, nie wiążąc ich z konkretnymi rzeczami czy z konkretnymi faktami – wyjaśnił.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie są wartości chrześcijańskie, należy znaleźć odpowiedź na pytanie, bez czego nie ma chrześcijaństwa? – wskazał Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

– Fundamentem chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus. Bez wiary w Jezusa Chrystusa, który jest Synem Bożym i naszym Zbawicielem, nie ma chrześcijaństwa. A zatem to jest pierwsza wartość chrześcijańska, którą mamy chronić – wiara w Chrystusa, prawda o Chrystusie, Jego życiu i zmartwychwstaniu. Drugą wartością chrześcijańską, która jest także powiązana z Chrystusem, jest Kościół. Powstał on z ustanowienia Chrystusa i tworzy jego mistyczne ciało. Nie ma zatem chrześcijaństwa bez Kościoła. Oto druga wartość chrześcijańska, którą mamy chronić i budować. Trzecią wartość chrześcijańską tworzą te wszystkie środki, które Chrystus pozostawił w swoim Kościele, by służyły człowiekowi do zbawienia. A środkami tymi są właśnie sakramenty – tłumaczył kapłan.

– Kto broni i uczy bronić Chrystusa w życiu człowieka i świata, kto broni Kościoła, kto broni wartości sakramentów: chrztu, bierzmowania, Eucharystii, spowiedzi, namaszczenia chorych, kapłaństwa, małżeństwa, broni prawdziwych wartości chrześcijańskich, a nie jakiś abstrakcyjnych idei – zaznaczył filozof.

Cały felieton ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl