fot. PAP/Albert Zawada

„Tu rodziła się opozycja“

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Tu rodziła się opozycja“. Można ją obejrzeć w 15 miastach Polski.

45 lat temu w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje. Komunistyczny reżim ogłosił podwyżki cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Społeczne protesty brutalnie tłumiła milicja. Na pamamiątkę tych wydarzeń w 15 miastach kraju powstała specjalna wystawa „Tu rodziła sie opozycja“.

– Ta wystawa jest kontynuacją wystawy: „Tu rodziła się Solidarność”, „Tu rodziła się Solidarność Rolników Indywidualnych”. Chodzi o to, że w projekcie IPN jest potrzeba i chęć pokazania całego spektrum opozycji rodzącej się w Polsce po 1976 roku – wskazał dr Dariusz Gałaszewski z Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Ekspozycję można obejrzeć m.in. w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Pokazuje ona bohaterów naszych czasów – podkreślił Jacek Pawłowicz, p.o. dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Byli to bohaterowie, którzy wtedy, kiedy odwaga naprawdę kosztowała, płacili najwyższą cenę – dodał.

Wielokrotnym więźniem Rakowieckiej w czasach PRL był Antonii Macierewicz, marszałek senior Sejmu. Podczas otwarcia warszawskiej ekspozycji przypomniał, że uczestnicy strajków walczyli o chleb, wolność i wiarę.

– To były podstawowe hasła ówczesnych strajków robotniczych. Wszystkim im towarzyszyły biało-czerwone flagi, a także zdecydowane odrzucenie aparatu komunistycznego, który działał jako przedstawiciel i reprezentant sowieckiej władzy – powiedział Antoni Macierewicz.

Wystawę w Warszawie można oglądać do końca lipca. Ekspozycja IPN-u  została   otwarta także m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu.

TV Trwam News

drukuj