fot. pixabay.com

Trwają prace nad projektem dot. przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym

Trwają prace nad projektem dotyczącym przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. W grudniu trafi on do konsultacji społecznych.

Powódź to obok suszy najpoważniejsze zagrożenie hydrologiczne, z jakim boryka się Polska. Do skutecznego zabezpieczenia terenów powodziowych konieczna jest aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Ten proces już trwa. Trzy cele główne, 11 celów szczegółowych i aż 31 typów działań to zasadnicza część realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie projektu.

Obecnie trwa II cykl planistyczny w zarządzaniu ryzykiem powodziowym. Trwającym pracom koncepcyjnym towarzyszy realizacja konkretnych działań, zaplanowanych w poprzednich latach. To m.in. oddany do użytku w połowie roku zbiornik retencyjny Racibórz Dolny.

Naszym zadaniem jest optymalne zarządzanie wodą. Prowadzimy działania z jednej strony zapobiegające suszy, a z drugiej powodzi – mówi Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

– Naszym głównym celem jest właściwe gospodarowanie bardzo skromnymi zasobami wodnym. Z jednej strony możliwością zwiększania zasobów dyspozycyjnych wody, a z drugiej strony, wiedząc o tym, że woda też jest żywiołem, w sposób właściwy ochrona przed różnego rodzaju skutkami tego żywiołu, czyli nadmiernej ilości wody. Tam, gdzie wody brakuje, staramy się, by było wody więcej, a tam, gdzie tej wody zdarza się być za dużo, próbujemy minimalizować skutki – podkreśla Krzysztof Woś.

Całość aktualizacji obejmuje 11 celów: od ochrony lub zwiększenia retencji na gruntach leśnych i ornych, poprzez zwiększenie retencji na terenach zurbanizowanych i zwiększenie naturalnej retencji w dolinach rzecznych.

Projekty zaktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym  zostaną w grudniu poddane półrocznym konsultacjom społecznym.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl