fot. PAP/EPA

Brazylia: 94 ofiary śmiertelne powodzi i lawin ziemnych

Do 94 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i lawin ziemnych w rejonie położonego w górach, niedaleko Rio de Janeiro, znanego resortu turystycznego Petropolis – poinformowały wczoraj władze. Trwa akcja poszukiwaczo-ratunkowa. Burmistrz Petropolis ostrzegł, że liczba ofiar może być większa.

Ratownicy podali, że 35 osób uważa się za zaginione. Dotychczas udało się uratować 24 osoby.

Katastrofalna sytuacja została spowodowana przez niespotykane w tym rejonie od prawie 100 lat deszcze, które zamieniły ulice Petropolis w rwące rzeki i podmyły fundamenty licznych domów, powodując ich zawalenie.

Woda porywała dziesiątki samochodów, sprzęty domowe, drzewa i wszystko, co napotkała na swojej drodze.

Straż pożarna poinformowała, że we wtorek w ciągu 3 h na obszarze Petropolis spadło 25,8 cm deszczu. Władze miasta ogłosiły trzydniową żałobę.

Cała południowo-wschodnia część Brazylii jest od początku roku nękana przez ulewne deszcze. W styczniu w kataklizmach wywołanych przez ulewy w stanach Minas Gerais i Sao Paulo zginęło łącznie ponad 40 osób.

Naukowcy ostrzegają, że wraz z ocieplaniem się klimatu wzrasta ryzyko nagłych, niezwykle gwałtownych opadów deszczu. Są one szczególnie groźne na terenach szybkiej i często żywiołowej urbanizacji. Domy wznoszone są często na stromych zboczach i terenach zalewowych, co zwiększa zagrożenie.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl