Ukraiński wicepremier: IPN zaprosił stronę ukraińską do badań w Hruszowicach

Polski Instytut Pamięci Narodowej zaprosił stronę ukraińską do obserwacji badań archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu, które mają wykazać, czy pochowani są tam członkowie UPA – oświadczył wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko.

„Byłoby niedobrze, gdyby odbywało się to bez udziału strony ukraińskiej” – powiedział Rozenko w niedzielę w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Bykowni pod Kijowem.

Wcześniej sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta skrytykował IPN za nieuzgodnienie ze stroną ukraińską badań w Hruszowicach.

„Widzimy, niestety, że polski IPN nadal nastawiony jest na pogłębianie konfrontacji, a nie na dialog” – pisał Szeremeta na Facebooku.

„Po tym sygnale strony ukraińskiej zostaliśmy usłyszani i dziś razem z naszymi polskimi partnerami zastanawiamy się, w jakiej formie i kto będzie uczestniczył w tych pracach. Dostaliśmy zaproszenie od polskiego IPN do udziału w badaniach” – wyjaśnił wicepremier Rozenko.

Zgodnie z komunikatem IPN prace archeologiczne na cmentarzu w Hruszowicach mają być przeprowadzone 24-25 maja.

„Celem zaplanowanych badań jest ustalenie, czy w miejscu istniejącego do dnia 26 kwietnia 2017 roku pomnika upamiętniającego działalność UPA znajdują się pochówki członków tej ukraińskiej formacji” – czytamy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl