Prezydent A. Duda: Byłoby dobrze, gdyby doszło do spotkania D. Trumpa z Kim Dzong Unem

Byłoby dobrze, gdyby doszło do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, bo byłby to element budowania przestrzeni światowego pokoju – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla RMF FM.

Spotkanie na szczycie Donalda Trumpa z Kimem Dzong Unem jest planowane na 12 czerwca w Singapurze. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders mówiła w środę, że Stany Zjednoczone wciąż mają nadzieję, iż zaplanowany szczyt odbędzie się, ale są też przygotowane na trudny proces negocjacyjny. Sam Donald Trump oświadczył w czwartek, że przygotowania do jego spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem trwają, mimo że Pjongjang zagroził odwołaniem szczytu. Przedstawiciele obu stron omawiają szczegóły logistyczne „jakby nic się nie wydarzyło”.

„Mi się wydaje, że byłoby dobrze gdyby panowie się spotkali, bo to dla mnie byłby element budowania takiej przestrzeni światowego pokoju” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że Polska od 60 lat jest obecna na Półwyspie Koreańskim.

„Są tam nasi żołnierze, mamy tam swoją misję wojskową, która – notabene – chciałbym, żeby została wzmocniona teraz w okresie, w którym jesteśmy członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział.

„Sprawa pokoju na Półwyspie Koreańskim jest dla nas niezwykle istotna, a biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenie nuklearne – to jest to kwestia także światowego pokoju. Więc jeżeli uda się poprawić tę relację i w związku z tym wzmocnić bezpieczeństwo zarówno na Półwyspie Koreańskim, jak i bezpieczeństwo światowe – to oczywiście byłbym zadowolony gdyby takie spotkanie doszło do skutku” – zaznaczył Andrzej Duda.

Korea Północna zagroziła we wtorek odwołaniem spotkania Kima Dzong Una z Donaldem Trumpem, podając jako powód ćwiczenia wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Północnokoreańska agencja KCNA nazwała te ćwiczenia prowokacją i próbą przed dokonaniem inwazji na Koreę Północą. KCNA napisała też, powołując się na najwyższe władze KRLD, że szczyt, który miałby polegać na jednostronnym przedstawieniu żądań amerykańskich wobec Korei Płn. w sprawie denuklearyzacji, nie jest dla Pjongjangu interesujący.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prezydent prowadził w czwartek w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl